Festival Banja Luka rock open air 2011 se neće održati, kao ni u budućnosti, jer nije dobio finansijsku podršku koja je uobičajena za ovakve projekte niti je Festival naišao na razumijevanje institucija grada, Ministarstava i Vlade, saopštio je Boško Beuk, direkor ovog festivala.
Kako ističe, osnovni razlog ove odluke je “izostanak potrebne podrške institucija koje su jednostavno odbile podržati ovu značajnu manifestaciju za grad, Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu”.
“Tužno je da ustanove poput Administracije grada, Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva za turizam, Ministarstva za omladinu, Vlada, ne prepoznaju projekt koji je zasigurno najveći kulturni dogadjaj ikada održan u Banjaluci, Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini i da su ga potcijenili dajući prioritet i značaj nečem drugom manje vrijednom o čemu ne bih da diskutujem jer ne vrijedi upoređivati nastupe pojedinih zvijezda susjednih nam država pored kojih se vodeći nam političari slikaju i za to fotografisanje i prisutnost kvazi muzičkoj umjetnosti plaćaju na stotine hiljada maraka, a da pri tome niko od njih nije poželio da stisne ruku članovima grupe Uriah Heep, a kamoli da se sa ovima fotografišu. Zaboga, to su za njih gomila čupavaca kojima duga kosa ne priliči u tim godinama, i bila bi sramota naših kravatlija da se slikaju sa nekim legendama i svjetskim zvijezdama u džinsu”, navodi Beuk u svom saopštenju i ističe:
“Festival BL ROA je imao perspektivu, bio je na dobrom putu da postane kulturni sinonim grada u državi, regiji i Evropi. U prve-dvije godine postao je prepoznatljiv i vrlo interesantan. Šta vrijedi kad ga prepoznaju drugi, a grad domaćin i Vlada nisu u stanju da shvate značaj ovakvog festivala”.
Prethodna dva festivala, kako se podvlači, održana su uz veliki angažman nekolicine ljudi koji su, računajući i planirani treći festival, utrošili tri godine rada, a da za svoj uloženi trud i znanje nisu naplatili ni centa”.
U protekle dvije godine festival je podržao grad sa svega 50000 KM (30000 KM za 2009. i 20000 KM za 2010.), te Ministarstva prosvjete i kulture sa 10000 KM za 2009. Ukupno 60000 KM, što nije dovoljno za troškove kvalitetnog razglasa i putovanja. Rizik je pao na organizatore. Festival je u prvoj godini pretrpio veliki gubitak.
“I pored svega htjeli smo da festival zaživi, da postane tradicionalan, ali je nemoguće plaćati veselje drugima iz svog džepa. To je učinjeno u prethodna dva festivala i suludo bi bilo nastaviti plaćati festival iz svih vlastitih sredstava, a da se u isto vrijeme, putujući po Evropi i šire, gradski dužnosnici hvale sa vrlo kvalitetnim festivalom i svjetski poznatim učesnicima i beru lovorike”, zaključio je Beuk.