Pozornica

"Pošto gvožđe" u "Jazavcu": Komad koji budi uspavanog čovjeka u nama

"Pošto gvožđe" u "Jazavcu": Komad koji budi uspavanog čovjeka u nama
Foto: Ustupljene fotografije | "Pošto gvožđe" u "Jazavcu": Komad koji budi uspavanog čovjeka u nama

BANJALUKA - Brehtov skoro zaboravljeni i rijetko inscenirani poučni komad "Pošto gvožđe" parabola je o jačanju i širenju fašizma u Evropi neposredno pred Drugi svjetski rat, a banjalučka publika imaće priliku da pogleda izvedbu ovog komada reditelja Rastislava Ćopića 15. decembra u Gradskom pozorištu "Jazavac" s početkom u 20 časova.

Priča koja je prikazana kroz prizmu malog zanatsko-trgovačkog komšiluka konkretna je alegorija na odnose između evropskih država 1938. i 1939. godine, a kompletnu priču na sceni već četiri godine iznose mladi srpski glumci Jovan Jelisavčić, Nikola Šurbanović, Vladimir Nićiforović i Srna Đenadić. Predstava je urađena po motivima drame "Pošto gvožđe" i pjesama "Mušterija", "Šta vrijedi dobrota" i "Iz njemačkog ratnog bukvara" Bertolda Brehta, a produkciju potpisuje Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu i Dom kulture Studentski grad.

"Ovaj komad je, nažalost, uvek aktuelan zbog teme kojom se bavi. I uvek ga možemo posmatrati i gledati kroz trenutnu situaciju, kako kod nas, tako i u svetu!

Važno je da ljudi pogledaju predstavu jer verujem da komadi poput ovog bude uspavanog čoveka u nama. Postavljaju nam pitanja na koja se ponekad bojimo da damo odgovor. Isto tako nas navodi na preispitivanja na kojoj smo mi strani i koliko smo otišli od sebe zarad malog i trenutnog zadovoljstva", rekao je Nićiforović za "Nezavisne".

Za njega je ovo gostovanje izuzetno važno jer je studirao i prva igranja imao baš u gradu na Vrbasu.

"Studirao sam i igrao u svim banjalučkim pozorištima. U Gradskom pozorištu 'Jazavac' sam imao svoju prvu veliku ulogu Adriana Mola. Taj proces i osećaj je i danas jedno od najvažnijih iskustava u mom životu. I privatno i poslovno. Ne znam kakav će biti osećaj da stanem na tu scenu nakon deset godina, ali ravnodušan sigurno neću biti. Jako sam uzbuđen i jedva čekam da igramo u 'mom gradu'", naglasio je Nićiforović.

Nićiforović je još objasnio da publika tokom predstave često različito reaguje. "Nekada se smeju od početka do kraja, a nekada prate u takvoj tišini, koja nas je na početku zbunjivala! Međutim, na kraju predstave uvek dobijamo istu reakciju zadovoljstva i nekog dokaza da smo doprli do njih", rekao je Nićiforović.

On u predstavi igra dva lika, uplašenog sitnog trgovca koji treperi, kao i snažnu i ponosnu ženu, koji su se našli u istom problemu i situaciji, a svaki nosi svoju sopstvenu priču i težinu.

"Tu vidimo da smo pred onim ko vlada svi isti. Samo broj i sredstvo, a mi smo ti koji puštaju i određuju granice. Ostajali smo na probama dok ne nađemo odgovor, dok ne odmrsimo čvor, dok ne osetimo da je nešto zagrebano… Verovali smo jedni drugima, ali i samom procesu, tako da su na kraju najzahtevniji zadaci nekako rešavani sa lakoćom", izjavio je Nićiforović.

Glumica Srna Đenadić, jedina žena i najmlađa u glumačkoj ekipi, mišljenja je da svi treba da pogledaju i pročitaju što više Brehtovih djela.

"Predstava je specifična iz više razloga, a počela sam da radim na njoj još kao studentkinja. Cijelu predstavu prati muzika fantastične Petre Perović, sve se nekako uklopilo, od konfuznosti na početku među nama samima, na kraju je nastala sjajna predstava koja je dobila taj kabaretski ton. Donijela nam je mnoge nagrade, svaki lik predstavlja određenu državu, a u našoj predstavi oni predstavljaju život. Poenta je da, kada bi samo jedan čovjek ustao i stao, sigurna sam da ne bi dugo stajao tako sam", zaključila je Đenadićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije