Vizuelna umjetnost

Vođenje kroz retrospektivnu izložbu grafika Nenada Zeljića u Banjaluci

Vođenje kroz retrospektivnu izložbu grafika Nenada Zeljića u Banjaluci
Foto: Ustupljena fotografija/Banski dvor | Vođenje kroz retrospektivnu izložbu grafika Nenada Zeljića u Banjaluci

BANJALUKA - Javno vođenje kroz retrospektivnu izložbu grafika "Hronologija 1989-2025" akademskog slikara i grafičara Nenada Zeljića biće održano u Velikom izložbenom salonu Banskog dvora 24. decembra u 18 časova.

Posjetioce će kroz izložbu voditi istoričar umjetnosti i kustos izložbe Mladan Banjac i autor.

"Izložba 'Hronologija 1989-2025' Nenada Zeljića odaje utisak velike retrospektive. Taj dojam stvara pozamašan opus koji je predstavljen, te hronološka i, na neki način, linearna postavka - veliko bogatstvo vizuelnog užitka. Međutim, ovo i nije retrospektiva, jer ne obuhvata sve likovne medijume i tehnike u kojima je Zeljić stvarao i stvara. Sa druge strane, ova izložba na neki način jeste retrospektivna, jer je riječ o veoma obimnom autorskom fundusu, koji se ne može prikazati drugačije nego kao hronološki tok jednog umjetničkog eksperimenta, a prema iskazu Džina Jangblada - sva umjetnost je eksperiment, inače nije umjetnost", zapisao je Mladen Banjac o izložbi.

Zeljić, kako Banjac dalje anvodi, pripada generaciji umjetnika koji su svoje prve profesionalne umjetničke korake načinili dok se urušavao jedan svijet, neki bi rekli i jedna utopija.

"Tih ranih devedesetih godina XX vijeka, kada bi vrijednost novca na početku dana usahnula do večeri, i kada je i nerijetko i život isto toliko koštao, Zeljić je stvarao, sa dugim pauzama u kojima se borio za egzistenciju, vlastitu i svojih bližnjih. Paradoksalno, možda je to bilo i najbolje vrijeme za umjetnost, jer mladom čovjeku ne ostaje ništa drugo u apsurdu svakodnevice, ne u smislu neke vrste eskapizma, nego stvaranja prostora i vremena u kome važe pravila normalnosti - slično kao 1917. u jednoj ciriškoj kafani", navodi Banjac.

Nenad Zeljić, slikar i grafičar, rođen je 1964. godine u Beogradu. Diplomirao je na Grafičkom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1993. godine. Postdiplomske studije završio je 1996. godine u klasi profesora Emira Dragulja.

Od 1990. godine izlaže na kolektivnim izložbama. Od 2001. godine zaposlen je kao predavač na predmetu Grafika na Akademiji umjetnosti u Banjaluci, a u zvanje redovnog profesora izabran je 2015. godine.

Učestvovao je na 240 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a realizovao je 24 samostalne izložbe.

 

Značajnije nagrade

2023. - Gran pri, Grafičko bijenale "Suva igla", Užice

2022. - Specijalna nagrada, 3. Međunarodno bijenale umjetnosti "ARTiJA", Kragujevac

2021. - "Zlatna igla", Umetnički paviljon "Cvijeta Zuzorić", Prolećna izložba ULUS-a

2020. - Druga nagrada, izložba "Konstantin Veliki", Niš

2019. - "Bronzana igla", Grafičko bijenale "Suva igla", Užice

2018. - Druga nagrada, Izložba grafike "Karmen Arozena", Madrid, Španija

2014. - Druga nagrada, Osmi Ex Yu konkurs za grafiku, Galerija SKC, Novi Beograd

2009. - Nagrada okruga Prahava, Umetnički muzej okruga Prahava, Ploješti, Rumunija

2008. - Nagrada žirija, 8. Nacionalna izložba male grafike, Krid, SAD

2007. - Druga nagrada za dizajn zidnog kalendara, Muzej Vojvodine, Novi Sad

2005. - Nagrada Saveza umjetnika Rumunije, Umjetnički muzej okruga Prahava, Rumunija

1997. - Otkupna nagrada, Muzej umjetnosti Portland, Međunarodna izložba grafike, SAD

1994. - Nagrada za grafiku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (fond "Đorđe Andrejević Kun")

1993. - Nagrada za grafiku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu

Najčitanije