Jet set

Izabel Iper: Gluma je za mene opsesija, a ne izazov

Izabel Iper: Gluma je za mene opsesija, a ne izazov
Izabel Iper: Gluma je za mene opsesija, a ne izazov
Agencije

MOKRA GORA - Slavna francuska glumica Izabel Iper, gost petog Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala "Kustendorf", izjavila je da je veoma prijatno biti glumica i da je za nju gluma više opsesija nego izazov.

Iper priznaje da u svom opusu nema baš 90 uloga kao što se ponekad navodi u njenoj biografiji i da nikad nije tragala za izazovima, već radila ono što voli i što joj predstavlja zadovoljstvo.

"Ne biram uloge nasumično, vodim računa sta ću raditi i sa kim ću sarađivati, ali nikad se tu ne radi o izazovu. Mislim da je veoma prijatno biti glumica, naročito ako radite sa velikim rediteljima, ali to je više opsesija nego izazov", rekla je ona.

Dobitnica nagrada najprestižnijih svjetskih festivala u Kanu i Veneciji, Cezar i BAFTA nagrade, Evropske filmske nagrade za najbolju glumicu, istakla je da joj je potrebno manje energije da snima filmove nego da ne glumi.

"Da nije tako ne bih se bavila ovim poslom, jer nisam mnogo aktivna osoba. Ne raditi filmove zahtijeva mnogo energije, jer onda treba da 'izmislite' svoj život, a to je mnogo teže", naglasila je Iper, muza čuvenog režisera Kloda Šabrola.

Svaku ulogu na početku doživljava kao misteriju.

"Kada pristupate nekoj ulozi imate samo indikacije kako bi ona trebalo da izgleda, ali nikada ne znate šta će od toga biti. Na početku uvijek birate nešto nepoznato, svaka uloga je misterija i u tome je ljepota", istakla je glumica.

Osvrnuvši se na francusku kinematografiju, Iper je rekla da je uvijek ista priča i uvijek je riječ o "pola praznoj ili pola punoj flaši".

"Uvijek postoje razmišljanja tipa 'nije kao što je bilo' ili 'lošije je nego što je bilo', što je vjerovatno i tačno, ali i dalje je dovoljno dobro za mene", dodala je ona.

Na poziv osnivača "Kustendorfa" Emira Kusturice, Iper će danas održati radionicu za studente. Prethodno će biti prikazan film Kloda Šabrola "Gospođa Bovari" iz 1991, u kome ona igra glavnu ulogu.

"Mislim da je odlična ideja smjestiti festival u ovako udaljenom, ali prelijepom kraju, mjestu do koga nije lako doći, jer se ponekad morate potruditi da biste pogledali film. To je dobra metafora, jer ne postoji savršenija scena za prikazivanje filmova od ove", ocijenila je slavna glumica.

Iper se prisjetila uloge Dafine Isakovič u filmu "Seobe" (1989.) u režiji Aleksandra Saše Petrovića.

"Bilo je divno sarađivati sa Sašom Petrovićem, ali nažalost nikada nisam pogledala film", rekla je ona, dodavši da ne poznaje srpsku kinematografiju koliko bi željela.

Na pitanje da li planira ponovo saradnju sa nekim od srpskih reditelja, Iper je zagonetno odgovorila "možda, zašto da ne" i da će doći ponovo da o tome govori.

Uskoro će zaigrati u filmu italijanskog režisera Marka Belokia, ali nije željela ništa detaljnije da otkrije.

Najčitanije