Zanimljivosti

Ovaj Sirijac mjesecima trenirao da bi preplivao do grčke obale

Ovaj Sirijac mjesecima trenirao da bi preplivao do grčke obale
Ovaj Sirijac mjesecima trenirao da bi preplivao do grčke obale
N.N.

U nedostatku novca da plati prevoz do grčke obale iz Turske, Amir Mehtr odlučio je mjesecima vježba kako bi preplivao sedam kilometara do obale grčkog ostrva Samos.

Dvadesetpetogodišnji Sirijac isprva nije imao novca da plati krijumčarima da ga ilegalno prevezu do evropskog kopna. S obzirom da je ranije trenirao sa plivačkom reprezentacijom svoje zemlje, Amir je odlučio prepliva do grčkog obale, prenosi Indipendent.

Za ovaj podvig trenirao je u Bejrutu, gdje je sa porodicom izbjegao 2014. godine. Kada se spremio, krenuo je samo u kupaćim gaćama i nekoliko urmi, koje su mu bila jedini izvor energije tokom sedam sati dugog putovanja.

Da čitava situacija bude gora, na samom početku morao je da bježi o turske policije koja patrolira obalom tražeći švercere.

„Zbog toga sam bio strašno umoran i prije nego što sam počeo da plivam. Mislio sam i da odustanem, ali kada sam ugledao policijska svijetla sa grčke strane znao sam da mi ništa ne preostaje nego da završim započeto. Imao sam mračne misle kako ću umrijeti, ali sam ipak izdržao“, rekao je Amir.

Čak i kada je preplivao tu nije bio kraj. Morao je da pješači još 12 kilometara do centra za registraciju imigranata. Sada živi u izbjegličkom centru u Švedskoj.

Najčitanije