PORTLAND - Veliko betonsko pristanište, koje je "odnio" cunami kada je u martu prošle godine zahvatio Japan, "isplivalo" je u američkoj državi Oregon.
Betonsko pristanište, dugo 20 metara i teško 165 tona, isplivalo je na plaži Agate jugozapadno od Portlanda i više od 8.000 kilometara od Japana.
Zvaničnik iz japanskog konzulata navodi da se na ploči vidi da je pristanište došlo iz luke Misava.
Rezultati ispitivanja na prisustvo radijacije bili su negativni, ali naučnici navode da je moguće da se na njemu nalaze napadne vrste, koje su do sada bile nepoznate u oblasti u kojoj je pristanište isplivalo.
Portparol Službe za parkove i rekreaciju Oregona Kris Hejvel rekao je da je na strukturi pronađena morska zvijezda porijeklom iz Japana.
"Ovo su ostaci koje je ponio cunami i to ne samo iz Japana već i samog velikog talasa", rekao je Hejvel.
Policija se rasporedila na plaži kako bi spriječili ljude da se penju na pristanište za koje je isprva vladalo mišljenje da je teretni brod.
U cunamiju i zemljotresu, koji su 11. marta zahvatili Japan, Misava je ostala bez četiri pristaništa. Nepoznata je sudbina još dva.
U aprilu ove godine, američka Obalska straža je upotrijebila top kako bi potopila japanski brod bez posade, koji je nakon cunamija doplutao do Aljaske.
Mjesec dana kasnije, kontejner u kojem je bio motor Harli-Dejvidson, a koji je odnio cunami, isplivao je na obali Kanade.
Japanski naučnici pretpostavljaju da je oko 20 miliona tona smeća nastalo zemljotresom i koje je kasnije povukla voda. Većina je ostala na kopnu dok je jedan dio povukla voda i ubrzo je potonulo, ali moguće je da još milioni tona smeća i dalje plutaju.