Hose Benitez, gradonačelnik peruanskog grada Huarmeja, nedavno je rekao da je u lokalnom vodovodu pronađen metal stroncijum te građane upozorio na posljedice koje bi mogli imati budu li pili zagađenu vodu.
"Nažalost, stroncijum smanjuje količinu muških hormona te ćemo ubrzo biti kao građani Tabalososa, koji ima najveći broj homoseksualaca u zemlji", kazao je gradonačelnik Huarmeja tokom ceremonije otvaranja lokalnog vodovoda.
I dok eminentni naučnici i eksperti upozoravaju kako stroncijum može izazvati rak kostiju, anemiju i kardiovaskularne probleme, nijedna studija nije pokazala da je povezan sa seksualnim ponašanjem.
Iako se ne zna šta je razlog za ovu tvrdnju, prije nekoliko godina peruanska televizija prikazala je prilog u kojem su tvrdili da u Tabalososu ima veći broj homoseksualaca nego u drugim gradovima. Voda iz izvora u Tabalososu dolazi u Huarmej, te je vjerovatno to inspirisalo gradonačelnika da upozori na "štetne" učinke pronađenog metala.
Gradonačelnik susjednog Tabalososa Horhe Luis Vaskez je kazao da je taj mit naštetio ugledu grada i da mladi ljudi u njemu imaju mnogo manje samopoštovanja. Zatražio je od Beniteza ili da dokaže svoje tvrdnje ili da se javno izvini.
Doktor Robert Kastro Rodrigez, dekan Farmaceutskog fakulteta iz Lime, brzo je pobio Benitezove tvrdnje, rekavši na državnom radiju da velike količine stroncijuma u tijelu defitivno ne utiču na nivo muških hormona, te da je riječ o neslanoj šali gradonačelnika Beniteza.
Ovo svakako nije prvi udar na homoseksualce u Peruu. Naime, prije nekoliko godina Mercedes Kabanilas, ministarka unutrašnjih poslova Peru, zabranila je homoseksualcima da se prijavljuju u policijske snage, jer "štete ugledu peruanske policije".