Internet

Open AI brine da bi korisnici mogli da budu emotivno zavisni od glasa ChatGPT

Open AI brine da bi korisnici mogli da budu emotivno zavisni od glasa ChatGPT
Foto: Tanjug/AP | Open AI brine da bi korisnici mogli da budu emotivno zavisni od glasa ChatGPT

Kompanija Open AI brine da bi korisnici mogli da se previše emotivno vežu za njegovog AI asistenta Čet Dži-Pi-Ti (ChatGPT) i čak razviju zavisnost zbog njegovog glasa koji je veoma nalik ljudskom.

Kako se navodi u izvještaju kompanije, korisnici bi mogli da stvore "socijalne odnose sa vještačkom inteligencijom i tako smanje potrebu za odnosima sa drugim ljudima".

Firma dodaje da ova situacija može da bude povoljna za ljude koji su usamljeni, ali i da istovremeno utiče na "zdrave ljudske odnose".

Slušanje informacija od AI bota koji zvuči kao čovjek bi moglo da navedu ljude da previše vjeruju vještačkoj inteligenciji, a to je opasno pošto i AI ima sklonost ka greškama.

Neki ljudi već formiraju ono što opisuju kao romantične veze sa AI četbotovima, što izaziva zabrinutost stručnjaka za odnose, prenosi CNN.

Napredni glasovni režim Čet Dži-Pi-Ti zvuči nevjerovatno realistično. Reaguje u realnom vremenu i oponaša ljudske reakcije kao što je smijeh, a umije i da procijeni emocionalno stanje govornika na osnovu tona njegovog glasa, prenosi Tanjug.

Mnogi porede novu AI alatku sa digitalnim asistentom iz filma "Ona"(Her) u koji se zaljubljuje glavni junak.

Priča nema srećan kraj, pošto na kraju glavni junak ostaje slomljenog srca nakon što sazna da AI asistent ima "veze" i sa stotinama drugih korisnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije