KOPENHAGEN - Da nije lako biti crvenokosa, potvrđuje i studija danskog univerziteta "Aalborg", koja je otkrila da su žene s crvenom bojom kose osjetljivije na hladnoću i češće pate od zubobolje.
Međutim, crvenokose su manje osjetljive na bol, poput pritiska na kožu ili uboda, te lakše podnose pikantnu hranu nego drugi ljudi, piše "Daily Mail".
"Rezultati istraživanja pokazuju da su gen MC1R, kao i podgrupe tog gena MC2R, MC3R i MC4R, karakteristični za crvenokose. Gen MC1R je aktivan u koži, kosi i očima, ali i u mozgu, gdje ima ključnu ulogu u procesuiranje bola, anksioznosti i straha", tvrdi voditelj studije Lars Arend-Nilsen.
Već su ranija istraživanja potvrdila da za razliku od brineta, crnokosih i plavuša, crvenokose drugačije reaguju na bol. Procjenjuje se da je dva odsto svjetske populacije crvenokoso, a najviše ih je u Škotskoj.