Kineska kompanija Betavolt je na pragu revolucionarnog rješenja, procjenjujući da bi njihova najnovija baterija mogla da traje i do 50 godina, bez potrebe za punjenjem.
Dužina trajanja baterije obično ne prati sve bolje performanse mobilnih uređaja, što se donekle kompenzuje brzim punjenjem. Šta ako vam kažemo da za punjenje nećete imati ni potrebe?
Zvuči nevjerovatno, ali iz kineske kompanije Betavolt navode kako je njihova nova nuklearna baterija BV100 u stanju da izdrži polovinu čovjekovog životnog vijeka. Ona ukratko funkcioniše po sljedećem principu: toplota koja nastaje pri raspadu radioaktivnog materijala se pretvara u električnu energiju.
Materijal koji se koristi za izradu je radioaktivni izotop Ni-63 (Nikl). Baterija je dimenzije svega 15 x 15 x 5 milimetara, što je manje od jednog novčića, a isporučuje snagu od 100 mikrovati pri naponu od 3V. Trenutno je u fazi testiranja, a iz Betavolta su optimistični, jer planiranju da će masovna proizvodnja, pored baterija za telefone, obuhvatati i baterije za dronove, medicinsku opremu i mikro robote.
Postojeće nuklearne baterije koje se koriste za svemirske letjelice i podvodne sisteme su velike, teške, skupe i proizvode veliku količinu toplote. Za razliku od njih, Betavolt tvrdi da će njihove baterije biti lagane i dugotrajne, a moći će da rade pod ekstremnim temperaturama u rasponu od -60 do 120 stepeni Celzijusa, što znači da se eliminiše rizik od eksplozije koji svakako postoji na trenutnim baterijama.
Da li je bezbijedno?
Objasnite čovjeku koji vjeruje u zračenje običnog mobilnog telefona, da će od sad na samo par centimetara od sebe imati nuklearnu bateriju. Ostaje i pravno pitanje, odnosno kako će se regulisati upotreba ovakvih materijala u svakodnevnim uređajima.
Uprkos tome, Betavolt navodi kako je baterija bezbijedna, jer ne emituje nikakvo zračenje, pa se može koristiti i u medicinske svrhe, u uređajima poput pejsmejkera ili slušnih aparata.
Može li ovo biti budućnost za telefone?
Prvi problem koji se javlja je što moderni telefoni nemaju opciju za zamijenu baterije. Životni vijek mobilnog telefona je 5-10 godina u najoptimističnijem slučaju, pa je logično pitanje šta uraditi sa baterijom koja je tek na početku korištenja.
Druga, ključna prepreka zbog koje će ovo teško zaživjeti na tržištu je to što nijedan proizvođač ne želi da mu budete kupac na svakih “50 godina”.
Kada uzmemo u obzir da je jedan od glavnih razloga zamijene i prelaska na nove telefone upravo slaba baterija, to bi drastično poremetilo sadašnji biznis model gde se uređaji menjaju na svakih godinu ili dve, piše Nova.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.