Ponekad i najmanje vijesti mogu ukazivati na veće trendove koji vrebaju ispod površine. Primjer: Google je krajem prošlog mjeseca objavio da je instalirao 100 miliona litijum-jonskih ćelija u svojim centrima podataka kako bi obezbijedio rezervnu snagu za svoje servere.
Sama po sebi, to nije potresna vijest. Ali to osvjetljava trend koji se širi svijetom. Baterije su svuda, a zahvaljujući nemilosrdnom nastojanju da se smanje troškovi električnih vozila, one izazivaju promjene u bezbroj dijelova privrede.
Prije mnogo godina, u Google-ovim centrima podataka, serverski regali su bili usidreni rezervnim jedinicama olovnih baterija. Pouzdano rješenje, ali glomazno, teško i ne toliko moćno.
Ali kako ih je Google zamijenio litijum-jonskim ćelijama, prednosti su se umnožavale. Google kaže da ćelije koje koristi imaju dvostruko veću snagu i zauzimaju upola manje prostora od starih olovnih baterija. Kao rezultat, kompanija je bila u mogućnosti da smanji broj potrebnih ćelija za tri četvrtine.
U tom prostoru, Google može da ugura više servera, stvari koje im donose novac, za razliku od baterija, koje su više kao fizički oblik osiguranja. Trebalo bi da ih imate u hitnim slučajevima, ali treba da kupite samo ono što vam je apsolutno potrebno. S obzirom na to da razvoj jednog kvadratnog metra novog centra podataka košta najmanje 125 dolara, prema programeru JLL, svaki inč se računa.
Trend baterije kao disruptora se takođe pojavljuje i drugde.
U domove ljudi postavljaju velike, višekilovatne baterije za skladištenje viška solarne energije i održavanje svetla upaljenim kada nestane struje. U kampovima koriste prenosive baterije da zamijene bučne, štetne generatore. Jedan startup čak koristi male ćelije da izmesti suvi led iz pošiljki medicinskih uzoraka, nudeći finiju kontrolu temperature i mnoštvo podataka za praćenje za pokretanje.
(PCPress)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.