Nauka

Otkriveni najraniji dokaz o amputaciji

Otkriveni najraniji dokaz o amputaciji
Foto: Twitter | Otkriveni najraniji dokaz o amputaciji

U jednoj pećini u Indoneziji otkriveni su skeletni ostaci čovjeka kome je amputirana noga, stari oko 31.000 godina, što je do sada najraniji dokaz o ovoj intervenciji, javlja BBC.

Ovim otkrićem naučnici su utvrdili da je amputacija bila poznata 24.000 godina ranije nego što se mislilo. Utvrđeno je i da je nakon procedure o pacijentu vođena briga u zajednici godinama do smrti i da su vjerovatno svi članovi zajednice u tome učestvovali.

Doktor Melandri Vlok, koji je analizirao ostatke, rekao je da je sasvim jasno da je izvršena amputacija.

Nakon forenzičke analize, čiji su rezultati objavljeni u časopisu "Priroda", ustanovljeno je da je operacija izvedena dok je ta osoba bila dijete i sigurno je bila bolna. Rast i zacjeljivanje kostiju ukazuje da se osoba oporavila i da je živjela još oko šest do devet godina i vjerovatno je umrla krajem tinejdžerskog uzrasta ili u ranim dvadesetim.

Grob je pronađen u pećini Liang Tebo u Istočnom Kalimantanu na ostrvu Borneo.

Naučnici smatraju da ova operacija pokazuje da je briga o drugim ljudima urođena čovjeku i da se preci čovjeka ne smiju potcijeniti.

Istraživači su zadivljeni time da je amputacija, koja zahtijeva obimno znanje anatomije čovjeka, poznavanje hirurške higijene, kao i važne tehničke vještine, izvedena prije 31.000 godina i da je bila uspješna.

Naučnici pokušavaju da utvrde koji hirurški alat je tada korišten za ovako složenu operaciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije