Nauka

Postignut ključan napredak: Energija zvijezda uskoro i na Zemlji?

Postignut ključan napredak: Energija zvijezda uskoro i na Zemlji?
Foto: Max Planck Institut | Postignut ključan napredak: Energija zvijezda uskoro i na Zemlji?

Njemačka kompanija Proxima Fusion, startup koji je nastao kao izdvojeni projekt Instituta Max Planck, tvrdi da su riješili ključne tehnološke probleme kako bi njihov fuzijski reaktor tipa stelarator uskoro mogao postati prvi komercijalni uređaj takve vrste na svijetu.

Stelarator je vrsta fuzijskog reaktora koji za kontrolu plazme (superzagrijanog plina u kojem dolazi do fuzije atomskih jezgri) koristi kompleksno oblikovana magnetska polja.

Riječ je o tehnologiji za postizanje kontrolirane nuklearne fuzije na Zemlji koja se razvija paralelno s poznatijom tehnologijom reaktora koji se zovu tokamak.

Dr. sc. Tonči Tadić, nuklearni fizičar s Instituta Ruđer Bošković, kaže da današnji tokamaci mogu održavati fuziju dulje od deset minuta, ali da je stabilnost plazme i dalje ograničena, piše Index.

"Također, magnetska polja iziskuju veliki broj glavnih i korektivnih zavojnica, dok induciranje struje u plazmi povećavanjem struje u centralnoj zavojnici ipak ne može ići u beskonačnost. Tokamak, dakle, nužno djeluje pulsno, odnosno čarolija plazme traje dok traje induciranje struje u plazmi i kruženje plazme", tumači.

Stelaratori, poput njemačkog Wendelsteina 7-X, sagrađenog 2015. u Grajfvaldu u istočnoj Njemačkoj, riješili su taj problem složenijom geometrijom reaktora i precizno oblikovanim zavojnicama koje stvaraju stabilno magnetsko polje bez potrebe za induciranim strujama u plazmi i bez kruženja plazme. Zahvaljujući tome, stelaratori mogu raditi u neprekidnom režimu i potencijalno održavati fuziju satima.

Zbog tih prednosti, stelaratori bi uskoro mogli postati učinkovitije i stabilnije rješenje od tokamaka, možda čak i prije nego što ITER krene u puni rad.

Prema informacijama koje je objavila Proxima, njihov cilj je do 2031. godine pustiti u rad prvi prototip komercijalnog stelaratora. Ako sve bude teklo prema planu, on bi mogao postati temelj za izgradnju elektrana koje će proizvoditi energiju iz fuzije u gotovo neograničenim količinama, bez emisija stakleničkih gasova i s minimalnim radioaktivnim otpadom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije