Nauka

Proizvod Maskove kompanije, da li ćemo svi imati sposobnost telekineze

Proizvod Maskove kompanije, da li ćemo svi imati sposobnost telekineze
Foto: Screenshot / Youtube | Proizvod Maskove kompanije, da li ćemo svi imati sposobnost telekineze

Prvi proizvod "Neuralinka" omogućiće nepokretnoj osobi da pametni telefon koristi brže nego nego prstima, najavio je Ilon Mask nakon objavljivanja snimka uspješnog testiranja tehnologije pomoću koje majmun igra video-igru koristeći samo svoj um.

Na video-snimku koji je objavio Ilon Mask, osnivač kompanije za razvoj nauke "Neuralink", vidi se devetogodiši makakija majmun, Pejdžer, kome su u obje strane mozga ugrađeni "Neurolinkovi" implanti.

Dva čipa, ugrađena u ravni s lobanjom, šalju moždane signale majmuna kroz 1.024 elektrode na uređaj za prenos signala nazvan "N1 Link". Uređaj zatim ovu neuronsku aktivnost dekodira i tumači namjere majmuna.

Poslije samo šest nedjelja vježbanja, majmun je naučio da igra klasičnu video-igru iz sedamdesetih godina, Pong, a tokom učenja je potkrepljivan kašom od banane.

"Da bi upravljao reketom na desnoj strani ekrana, Pejdžer jednostavno samo razmišlja o pomjeranju ruke gore ili dolje", objašnjavaju iz "Neuralinka".

"Kao što vidite, Pejdžer je nevjerovatno dobar u igranju Ponga. Fokusiran je i igra potpuno po svojoj volji. To nije magija, već neuralink djeluje tako što snima i dekodira električne signale iz mozga", objašnjavaju "Neurolinkovi" inženjeri.

Video pokazuje da je "Neurolink" značajno napredovao u svojoj namjeri da napravi uređaj koji će omogućiti direktnu kontrolu računarskog kursora samo putem neuronskih talasa, namijenjenog prije svega paralizovanim osobama.

Prošlog ljeta "Neuralink" je izveo demonstraciju sa svinjom, međutim majmuni makakiji imaju homologiju mozga i sposobnosti ponašanja sličniju ljudima.

"Prvi 'Neuralink' proizvod omogućiće nekome ko ima paralizu da pametni telefon koristi svojim mislima brže od nekoga ko koristi palčeve", tvrdi Mask.

"Buduće verzije će omogućiti razmjenu signala između neuralinkova u mozgu i u snopovima senzomotornih nerava u tijelu, što će, na primjer, omogućiti paraplegičarima da ponovo hodaju", dodaju iz kompanije.

Zaštita životinja

"Neuralink" je prethodno detaljno opisao sve mjere koje se preduzimaju u pogledu zaštite životinja na kojima se ispituje tehnologija naredne generacije. Kompanija garantuje da u njihov tim veterinara brine o humanom tretmanu životinja.

"Nadgledam sve aspekte programa brige o životinjama, od svakodnevne njege, hrane, vode i obezbjeđivanja svih životnih namirnica, kako bi se osiguralo da se o njima uvijek brine najbolje što možemo", naglašava Sem Bejker, jedan od nadležnih veterinara.

"Ako pogledate bilo koje drugo polje u kome se koriste životinje - prehrambenu industriju, industriju kućnih ljubimaca - nećete pronaći nijednu oblast gdje se više brige posvećuje životinjama", tvrdi Bejker.

Ilon Mask najavljuje da je plan da eksperimenti na ljudima započnu do kraja godine.

(RTS)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Video

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije