Iako su od mora udaljeni nekih 400 kilometara, studenti mašinstva na švajcarskom univerzitetu ETH Zurich naporno rade na vrhunskim robotima koji bi mogli da promijene način proučavanja svjetskih okeana.
Robotska riba Eva zamahuje silikonskim repom s jedne na drugu stranu i bez problema klizi kroz hladnu vodu Ciriškog jezera, gdje naučnici testiraju projekat Surf-eDNA.
Naime, studenti univerziteta već dvije godine izrađuju i testiraju jato robotskih riba - od kojih je Eva posljednja. "Eva izgleda poput ribe kako bismo bili što manje invazivni unutar ekosistema koji istražujemo. Njen dizajn ne bi trebalo da preplaši druge ribe", rekao je za "CNN" Denis Bauman s ETH Zurich.
Autonomno podvodno vozilo (AUV) Eva ima na sebi kameru za snimanje pod vodom, sonar putem kojeg izbjegava prepreke i filter za prikupljanje DNK. Naučnici potom mogu da izdvoje DNK kako bi vidjeli koje sve vrste žive u tom ekosistemu.
Stručnjaci sve više koriste ovakve spravice za istraživanje okeana. Na primjer, startup Aquaai iz Kalifornije je napravio dronove nalik ribama klovnovima koji mogu da prikupljaju informacije poput nivoa kiseonika, saliniteta i pH.
"Želimo da kreiramo pouzdan alat za biologe. Možda će tako manje vrsta izumrijeti ili biti ugrožene", rekao je Bauman, prenosi "b92".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.