Kvalitet vode Vrbasa u posljednje vrijeme je na boljem nivou u odnosu na prethodne godine. Te se promjene nisu desile zbog iznenadnog preokreta u razmišljanju građana, već zato što su prestali s radom neki od najvećih zagađivača na obalama Vrbasa, kaže Miloš Stojaković, predsjednik "Eko BL".
Stojaković naglašava da uzvodno od grada postoji više od 100 privrednih subjekata, od kojih nijedan nema potrebne filtere za pročišćavanje otpada.
"Najveći problem predstavljaju privredni subjekti uzvodno od grada koji nemaju filtere za pročišćavanje otpada, a na to su obavezni prema Regulativi o oblasti životne sredine iz 2001. godine. Ta regulativa je prepisana iz Evropske regulative o zaštiti u oblasti životne sredine", ističe Stojaković.
On ističe da kvalitet vode još nije zadovoljavajući, ali da je primjetno poboljšanje i da treba na tome i dalje raditi učestalim akcijama čišćenja.
Čišćenje korita i obala rijeke Vrbas i ove godine se održava redovno u saradnji s komunalnim preduzećima, poručuju iz Administrativne službe grada Banjaluka.
Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada, istakao je da je zasad završeno čišćenje gornjeg toka rijeke Vrbas, koje je bilo prioritet zbog organizacije Svjetskog prvenstva u raftingu.
"Čišćenje je uspješno završeno, tako da Vrbas spremno dočekuje sve goste prvenstva. Sada ćemo obratiti pažnju na ostale dijelove nizvodno prema gradu", rekao je Šajić.
On je dodao da je za čišćenje vodenih tokova iz budžeta grada izdvojeno 1.700.000 KM.
"Od sredstava koje je izdvojio grad, za ručno košenje obala Vrbasa u dijelu toka od Karanovca do 'Vitaminke' izdvojeno je 120.000 KM. Za košenje plaža izdvojeno je 60.000 KM, a za lociranje krupnog otpada iz korita Vrbasa, koje se radi uz pomoć Ronilačkog kluba 'Buk', izdvojeno je 36.000 KM", rekao je Šajić.
U Ronilačkom klubu "Buk" ističu da oni već nekoliko godina uspješno sprovode akciju čišćenja u saradnji s gradskim vlastima i Civilnom zaštitom Banjaluke, ali i djeluju preventivno kroz rad Spasilačke službe, koja u opisu svog posla ima i ekološke zadatke.
"Ronilački klub 'Buk' i Spasilačka služba imaju sve uslove da postanu neki oblik ekološke policije, koja bi svojim svakodnevim radom na terenu mnogo doprinijela zaštiti rijeke Vrbas i obalnog pojasa, što bi uticalo na još ljepšu sliku grada", rekao je Boris Trninić, predsjednik Ronilačkog kluba "Buk".
Prema njegovim riječima, ronioci ovog kluba su dosad u koritu Vrbasa nalazili i uklanjali razne vrste otpada i predmeta za koje nisu mogli ni zamisliti da se mogu naći u rijeci.
"Nalazili smo mnogo minsko-eksplozivnih sredstava, kao što su ručne bombe i zolje, koje su na dnu završile tokom ratnog perioda", rekao je Trninić i dodao da se pored toga na dnu rijeke ponekad nađe neki stari šporet ili automobil.
Predstavnici ekoloških udruženja na području grada su zadovoljni poboljšanjem čistoće rijeke i činjenicom da se životinjski i biljni svijet u rijeci razvija.
Problem HE Jajce 2
Problem koji je nastupio prije dvije godine čišćenjem Hidroelektrane Jajce 2 još nije riješen, kaže Miloš Stojaković, a posljedice tog problema i danas su prisutne u Vrbasu.
"Prije dvije godine prilikom čišćenja HE Jajce 2 došlo je do ispuštanja otpadnog materijala, koji se protezao niz Vrbas sve do Banjaluke. Prema zakonu, čišćenje hidroelektrane trebalo bi da bude svakih sedam godina, ali je u HE Jajce 2 nastupila pauza od 20 godina od posljednjeg čišćenja, tako da je došlo do nagomilavanja otpada i taloga pa se i danas osjete posljedice i prisustvo teških metala u vodi", rekao je Stojaković.
Prema njegovim riječima, ne postoji nikakav naučni osvrt na ovaj problem, ali se u Udruženju "Eko BL" trude da upute javnost na to da je bitno biti ekološki osviješten.