Banja Luka

Brinu za mentalno zdravlje

Igor Vinčić

Udruženje "Zajedno", jedini dnevni centar u Banjaluci koji pruža pomoć licima s problemima u mentalnom zdravlju, te licima sa izraženim nedostatkom volje, inicijative i motivacije u društvu, obilježava prvu godišnjicu djelovanja.

"Živimo u društvu nezaposlenosti, koja je uzrok depresije u 60 odsto slučajeva, a tri odsto i do mogućeg suicida. Rat je doprinio problemima u mentalnom zdravlju ljudi, a ovo je mjesto gdje se dobija osjećaj pripadnosti društvu, stručni razgovor, ali i sadržaji zabavnog karaktera", kazala je psiholog Marija Kužet.

Istakla je da rad Udruženja predstavlja kompenzaciju dijela nepostojećih sadržaja u sistemu usluga zdravstvenih i drugih institucija.

"Svakog dana imamo aktivnosti, od muzike, sporta, odlaska u prirodu, do psiholoških radionica. Za samo godinu dana kod većine štićenika prepozato je poboljšanje psihološkog i socijalnog funkcionisanja, kao i povećanje njihovih zdravih potencijala", istakla je Kužetova.

Prema njenim riječima, trenutno ima 17 stalnih korisnika centra, a 46 ih dolazi po potrebi.

Duško Bajić, korisnik centra, istakao je da je prezadovoljan uslovima i odnosom zaposlenih u centru prema njima.

"Svaki čovjek ovdje ima svog psihijatra na Klinici, tamo idemo mjesečno na kontrole, ali mi je najbitnije da jednom dnevno dođem u centar jer dobijem potrebni razgovor i ljubav", rekao je jedan od korisnika.

Rad dnevnog centra podržali su Centar za socijalni rad, Administrativna služba grada, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, te Ministarstvo za omladinu, porodicu i sport RS.

Najčitanije