Banja Luka

Grafiti razbijaju sivilo

B.Đ.

Lokalno udruženje crtaèa grafita želi da doprinese ljepšem izgledu grada

Lokalno udruženje za crtanje grafita ovih dana je osvježilo i obojilo sivi zid na Paprikovcu.

"Bezlične površine i zidovi na ovaj način dobijaju novi život i predstavljaju naš grad u ljepšem i boljem svjetlu", tvrde crtači grafita.

Neki ljudi ne gledaju blagonaklono na njihov rad, ali mnogi smatraju da ovi umjetnici udahnjuju život u svakodnevno mrtvilo grada.

To su prvo shvatili i dali konkretan primjer Osnovna škola "Dositej Obradoviæ" crtanjem dvorišnog zida i Teniski klub "Mladost" u parku "Mladen Stojanoviæ", gdje je teniski zid obojen grafitima.

Na ovakav način se jeftino mogu mnoga bezlična mjesta učiniti ugodnijim za rad i za život. Mnogi građani zadovoljni su originalnošću i duhovitosti grafita.

"Mi se sami finansiramo i samo našom dobrom voljom i upornošæu stvaramo ovu umjetnost. Boje za grafite kupujemo po cijeni od oko 10 maraka po boci, a za jedno uređenje sivih površina potrebno nam je i do 15 boca", kaže jedan od članova ovog udruženja.

Želja crtača grafita je, kako naglašavaju, da grad postane centar lijepe umjetnosti u ovom dijelu Evrope.

"Ako bi ostale škole i ustanove krenule putem gore pomenutih, Banja Luka bi sigurno prosperirala i privukla više posjetilaca i turista", uvjereni su crtači grafita.

Najčitanije