BANJALUKA - Jelena Kurtinović, više puta smjenjivana direktorica Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, opet je izabrana da se vrati na čelo ove ustanove.
Na zasjedanju Skupštine za njeno imenovanje bilo je 16 odbornika, devet je bilo protiv, dok su dva odbornika bila suzdržana.
Gradonačelnik Draško Stanivuković je na sjednici rekao da je imenovanje direktora ovog centra važna tačka te da o ovome ovisi rad te ustanove u naredne četiri godine.
"Ako i izuzmemo raspravu o krivičnim prijavama protiv Jelene Kurtinović, moram da kažem da sam tokom mog četvorogodišnjeg rada upoznat sa njenim djelovanjem i da slobodno mogu da kažem da se radi o jednoj kontroverznoj direktorici, iza koje su mnoga pitanja ostala bez odgovora, ostale su hiljade žalbi i mnogo toga lošeg", kazao je Stanivuković.
Kurtinovićeva, koja je kadar Socijalističke partije, a koja je dio skupštinske većine, kaže da je očekivala ovakvu odluku.
"Bila sam prijedlog za mjesto direktora Centra. Nadam se da ću dokazati i pokazati da je moje poslovanje i u ranijem mandatu bilo pozitivno i na dobrobit svih građana, ali da će tako biti i u budućem mandatu, a ponajviše za svu djecu koja pohađaju našu ustanovu", kazala je Kurtinovićeva.
Protiv Kurtinovićeve policijski službenici iz Policijske uprave Banjaluka u decembru su podnijeli izvještaj zbog sumnje da je počinila krivično djelo zloupotrebe službenog položaja.
"Policijski službenici PU Banjaluka su 11. decembra 2020. Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka podnijeli izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv lica J.K. zbog sumnje da je počinilo krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja", potvrdila je za "Nezavisne" Danijela Mučibabić, portparol PU Banjaluka.
Mediji su ranije objavili da je Kurtinovićeva, kako je tada navedeno, četiri godine nezakonito primala uvećanu platu za 20 odsto, a koju je sama sebi odobrila, te da je platu povećala i saradnicima od šest do 10 odsto.
Magistar predškolskog obrazovanja Milica Palačković, koja je zaposlena u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, ranije je kazala da rangiranje Kurtinovićeve kao prvoplasirane nakon obavljenog intervjua predstavlja bruku i sramotu za sve zaposlene u Centru, za Gradsku upravu i za sve građane Banjaluke.
Ona je ranije od gradonačelnika tražila da iskoristi svoje pravo i poništi konkurs kojim se, kako je navela, "osumnjičena za zloupotrebu službenog položaja vraća na isti taj položaj i u priliku da ponovi krivično djelo".
Kurtinovićeva je u januaru posljednji put smijenjena sa mjesta direktora Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Ona je prošle godine u avgustu takođe bila smijenjena sa ove pozicije, kada ju je zamijenila Andrea Dorić, ali je i ona smijenjena nakon što predsjednik SPS Goran Selak nije potpisao koalicioni sporazum u Banjaluci. Nakon toga je na ovu funkciju ponovo bila vraćena Kurtinovićeva.
U okviru kadrovskih pitanja, Skupština je imenovala Marija Milanovića za direktora Gradske razvojne agencije.
Ova sjednica Skupštine grada sa ukupno 70 tačaka dnevnog reda trajala je četiri dana.