Banja Luka

Manifestacija "Kočićev zbor": Kočićeve riječi i dalje odjekuju Zmijanjem

Manifestacija "Kočićev zbor": Kočićeve riječi i dalje odjekuju Zmijanjem
Foto: GU Banjaluka | Manifestacija "Kočićev zbor": Kočićeve riječi i dalje odjekuju Zmijanjem

BANJALUKA - Manifestacija "Kočićev zbor" nastavljena je i danas, 30. avgusta služenjem Svete liturgije i pomena Petru Kočiću i njegovom ocu Gerasimu u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Stričićima.

Kod Spomenika poginulim borcima u Stričićima služen je pomen junacima otadžbine i položeni su vijenci. Pomenu su prisustvovali Nenad Stevandić, predsjednik Narodne slupštine Republike Srpske, Borivoje Golubović, ministar prosvjete i kulture, Goran Selak, ministar pravde.

Prisutni su bili i Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, kao i Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

U nastavku programa 61. "Kočićevog zbora", kod Osnovne škole "Petar Kočić" u Stričićima održan je kulturno-umjetnički program, obraćanje zvaničnika i besjeda dobitnika Kočićeve nagrade.

Stevandić je poručio da sadašnje generacije Srba žive u slobodi o kojoj je pisao veliki Petar Kočić i da poučeni istorijom nikada neće pokleknuti, dok je ministar Golubović da je "Kočićev zbor" manifestacija koja decenijama čuva uspomenu na lik i djelo Petra Kočića te podsjeća na vrijednosti za koje se zalagao – slobodu, pravdu, dostojanstvo čovjeka i snagu pisane riječi.

"'Otadžbina je njiva na kojoj se neprestano sije i žanje. Mi žanjemo ono što su sijali naši preci, a sijemo da imaju šta žeti naši potomci'. Ove Kočićeve riječi izgovorene su prije više od jednog vijeka, a danas, u njegovom rodnom Zmijanju, snažno odjekuju u svima nama", istakao je Golubović sa centralne manifestacije posvećene sjećanju na Petra Kočića.

On je rekao da je trajna obaveza svih pokoljenja da se čuva ono što su ostavili preci, ali i da se stvaraju vrijednosti koje će biti ostavljene generacijama koje dolaze.

Podsjetio je da je Kočić svojim djelom duboko utemeljio Zmijanje i Manjaču u srpskoj književnosti.

"Pisao je o svom narodu, njegovoj teškoj sudbini, ali i o njegovoj snazi, dostojanstvu i nepokolebljivoj želji za slobodom. Njegova riječ bila je istovremeno književna, narodna i slobodarska, a iz nje se snažno osjeća duboka povezanost sa krajem iz kojeg je potekao – njegovim Zmijanjem. Istovremeno, Kočićevo djelo nije samo dio naše književne baštine. Ono je dio našeg kulturnog i duhovnog identiteta", ocijenio je Golubović.

U ime grada Banjaluka počast poginulim borcima odali su Stanivuković i Ninković.

Stanivuković je poručio da je manifestacija "Kočićev zbor" najbolji dokaz da riječ Petra Kočića nije samo u knjigama, nego da ona danas živi više nego ikad među srpskim pravoslavnim narodom.

"Njegova riječ ne živi samo na Zmijanju, Banjoj Luci, Republici Srpskoj, nego ma gde god srpski narod bio. Svake godine na plato Manjače dolazi naša braća iz svih djelova Srbije, Crne Gore, cijele Bosne i Hercegovine, ali i brdovitog Balkana. Više od šest decenija je zaista duga tradicija, ali isto tako treba da kažemo da njegova riječ i njegovo djelo nije nešto što pripada nekom opusu ili nekom istorijskom periodu. Njegova riječ živi danas, ima kontinuitet trajanja i nije dio istorije, nego dio vrijednosti koje živimo", rekao je Stanivuković.

Dodaje da priča o Kočiću kao jednoj ličnosti koja je postavila temelj identiteta našeg naroda, kako u Zmijanju, tako i šire kroz svoje riječi, kroz prkosnu borbu, kroz inat i kroz slobodu.

Inače, ovogodišnji laureat "Kočićeve nagrade" je Predrag Bjelošević iz Banjaluke, dok je nagrada "Zmijanjče" pripala Ivoni Arsić iz Štrbaca kod Rudog, učenici petog razreda Osnovne škole "Boško Buha".

Završnica programa planirana je na zborištu u Stričićima, gdje će biti organizovano nadmetanje u narodnim vještinama i sportovima, kao i bodljavine bikova za nagradu "Jablan", uz svečano uručenje priznanja i nagrada.

Podsjećamo, u Stričićima kod Banjeluke, danas se održava centralna manifestacija 61. "Kočićevog zbora".

Najčitanije