Banja Luka

Novogodišnje želje banjalučkih mališana: Dragi Djeda Mraze, donesi mi jednoroga

Novogodišnje želje banjalučkih mališana: Dragi Djeda Mraze, donesi mi jednoroga
Foto: Dražan Pozderović | Novogodišnje želje banjalučkih mališana: Dragi Djeda Mraze, donesi mi jednoroga

Djed Mraz dolazi na sankama koje vuku irvasi, on noću leti do dimnjaka kroz koji ulazi, te nam ostavlja poklone.

Ovako su veseli mališani uglas objasnili ekipi "Nezavisnih" koja ih je, osluškujući njihove novogodišnje želje, posjetila u banjalučkom vrtiću "Anđelak".

Sa uzbuđenjem i osmijehom na licu iščekivali su praznike, ali i Djeda Mraza, koji će im ispuniti želje i donijeti mnogo slatkiša i igračaka.

A u tom ozbiljnom poslu Djed Mraz ima i svoje pomagače, vilenjake koji s njim pakuju paketiće.

Kako kažu, Nova godina je sama po sebi uzbudljiva, jer se tada kiti jelka u kući, soba ukrašava lampicama i oslikavaju prozori.

Mala Banjalučanka Hana upozorava da se za Novu godinu mora napisati pismo kako bi Djed Mraz znao šta djeca žele.

"Ja želim šarenog jednoroga sa krilima i slatkiše", rekla nam je Hana, poskakujući od sreće što će Djed Mraz obići svu dobru djecu uz darivanje mnogobrojnih poklona.

Njen drugar Lazar je istakao da želi pernicu, bojice, flomastere i makaze kao novogodišnji poklon.

Klinci i klinceze su nam se pohvalili da su svi bili dobri prošle godine, te su dobili poklone od Djeda Mraza, a isto očekuju i ubuduće.

Dobri kakvi jesu, poklone i slatkiše dijele sa drugarima i roditeljima, a svečarsku atmosferu uveseljavaju mnogobrojnim pjesmicama o zimi, Novoj godini i Djeda Mrazu, ali i Božiću.

Prema riječima vaspitačice Mirjane Vuinović Praštalo, u vrtiću često razgovaraju sa djecom o Svetom Nikoli, Djeda Mrazu, praznicima, Novoj godini i Božiću.

"Povodom nikoljdanskih praznika imali smo priredbu i nastup u Banskom dvoru i postavili smo čizmice", pojasnila je ona.

U vrijeme naše posjete u jeku su bile pripreme za Novu godinu, koja je euforična za djecu.

"Djeca su uzbuđena, radosna i sa nestrpljenjem čekaju Novu godinu, a takođe su i znatiželjna, mnogo toga pitaju", kazala je ona tada.

A proslava Nove godine u ovom vrtiću bila je zakazana za petak, 30. decembra.

"U pitanju je zabava pod maskama, te će djeca obući kostime, maske, šešire ili naočare, šta god žele", rekla je vaspitačica, dodajući da će biti mnogo slatkiša, muzike, plesa i veselja.

"Poslije Nove godine slijede božićni praznici, kojima takođe posvećujemo pažnju, uz pijukanje i samu proslavu Božića uz česnicu", naglasila je ona.

Prema njenim riječima, u prvom planu je cilj da se djeca nauče običajima i tradiciji, a sve u skladu sa njihovim uzrastom i koliko oni mogu da shvate.

"Često se kod djece javi pitanje da li postoji Djed Mraz ili ne, jer je mnogo roditelja koji su kroz vjeru pričali djeci da postoji samo Sveti Nikola", kaže ona, pojašnjavajući da u suštini svi oni vjeruju da postoje obojica, ali povremeno od Nikoljdana pa do Nove godine dođe do razmjene mišljenja između djece oko postojanja Svetog Nikole i Djeda Mraza.

"Smatram da im ne treba rušiti iluziju, jer oni su mali i treba da razvijaju maštu i kreativnost, treba da budu radoznali i ushićeni zbog ovih praznika", poručila je ova vaspitačica.

Najčitanije