"Sigurna kuća", namijenjena žrtvama porodičnog nasilja, juče je otvorena u Jagarama kod Banjaluke. Udruženje "Udružene žena" radilo je na otvaranju ovog utočišta punih deset godina.
`Kuća ima kapacitet od 24 ležaja, a prema Pravilniku u njoj će biti zaposlena jedna pravnica, socijalna radnica, psiholog i četiri medicinske sestre koje će u kući boraviti 24 časa, kao i domaćica kuće`, rekla je Nada Golubović, predsjednik `Udruženih žena`.
Prema Pravilniku, koje je donijelo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, a koji se odnosi na sve `sigurne kuće`, žrtve porodičnog nasilja mogu biti smještene u sigurnoj kući tri mjeseca nakon čega o njima preuzima brigu Centar za socijalni rad.
`Nama je glavni zadatak da uklonimo nasilnika iz porodice, a da žene i djeca ostanu u svojoj kući. Međutim, kada to ne bude moguće ili dok se to ne učini 'sigurna kuća' će funkcionisati`, istakla je Golubovićeva.
Ona je navela da se vrše intenzivni dogovori sa policijom, koja će uraditi zaštitu `sigurne kuće`.
Projekat otvaranja `Sigurne kuće` realizovan je uz pomoć Administrativne službe grada, danske ambasade, te organizacija SIDA i USAID.
Gradonačelnik Dragoljub Davidović naveo je da će grad zajedno sa `Udruženim ženama` i Centrom za socijalni rad i dalje preuzeti brigu o radu i finansiranju `sigurne kuće`.
Prema riječima Golubovićeve, žrtve će biti smještane u kuću prema nalogu sudije, a navela je da su potpisali sporazum o razumijevanju sa tužilaštvom, sudovima, Administrativnom službom grada, Domom zdravlja, Centrom za socijalni rad i drugim institucijama koje su uključene u pomoć žrtvama porodičnog nasilja.
`Sigurna` kuća ovog tipa koja je otvorena kod Banjaluke je prva kuća iz te kategorije u Republici Srpskoj.