Banja Luka

Počelo punjenje sistema vodom

Goranka Vranić

Radnici "Toplane" počeli su sa punjenjem sistema vodom kako bi se provjerila funkcionalnost toplovodne mreže pred početak grijne sezone, koja počinje 15. oktobra.

`Izvršili smo remont kotlovskih kapaciteta, vrelovodne i toplovodne mreže, te toplovodnih stanica, a sada punimo sistem vodom`, rekao je Novo Vučeta, tehnički direktor `Toplane`.

Naveo je da 22.000 tona mazuta, koliko je potrebno za kvalitetno grijanje grada do 15. aprila iduće godine, `Toplana` nabavlja u kontinuitetu.

`Prosječna cijena tone mazuta prošle godine iznosila je 720 KM, a ove je 900 KM, ali povećanja cijene grijanja neće biti`, rekao je Goran Mandić, direktor `Toplane`.

Cijena grijanja će ostati na prošlosezonskom nivou od 1,35 KM po metru kvadratnom jer bi se, smatra Mandić, s povećanjem cijene grijanja snizio stepen naplate.

`Trenutno stanje vrelovodne i toplovodne mreže iziskuje konačnu rekonstrukciju, odnosno izmjenu svih starih cijevi. Ovom sveobuhvatnom rekonstrukcijom grad će dobiti kvalitetno grijanje, evropskih standarda`, kazao je Mandić.

Istakao je da je početak radova na projektu rekonstrukcije i modernizacije sistema grijanja planiran za april sljedeće godine kada će se vršiti obnova vrelovoda od `Toplane` do hotela `Bosna`.

Orijentaciona vrijednost projekta, tvrde u `Toplani`, je oko 39 miliona evra, od čega će 85 odsto sredstava izdvojiti Evropska investiciona banka, a 15 odsto sredstava biće izdvojeno iz domaćih izvora. 

Radovi bi trebalo da traju naredne četiri ljetne sezone.

Do Nove godine bi trebalo da bude završena procedura oko finansiranja projekta i odobravanja sredstava, kao i izbor izvođača radova, potvrdili su u `Toplani`.

Najčitanije