Prema evidenciji Odjeljenja za privredu Administrativne službe grada, na području Banjaluke registrovano je 95 kafića i 24 noćna kluba.
Ugostitelji smatraju da je konkurencija dobra i da posao dobro ide, a da su cijene pića prilagođene standardu građana. Kafa u većini ugostiteljskih objekata košta 1,50 KM, dok se cijena sokova i alkoholnih pića kreće od dvije KM pa naviše.
`U ugostiteljskim objektima zastupljena je raznovrsna ponuda, koja svim generacijama pruža mogućnost da pronađu nešto po svom ukusu`, smatra Radomir Miletić, glavni koordinator za ugostitelje na području regije Banjaluka.
Najzastupljeniji muzički pravci u većini noćnih klubova su dance, pop, tehno, mada ima i onih sa narodnom muzikom.
`U 'Hard Rock cafeu' zastupljena je rokenrol muzika, koja se pušta sa istoimenog radija, dok petkom nastupaju lokalni bendovi`, rekao je Siniša Tomić, vlasnik ovog kafića.
Iako je veliki broj ugostiteljskih objekata, Banjalučani, za razliku od ugostitelja, smatraju da većina njih ima sličan muzički repertoar i ponudu.
`Vikendom su najveće gužve, ali često bude monotono jer je ponuda slična. Tako se dešava da nam se izlazak svede da za jedno veče obiđemo više kafića i klubova, a provod bude osrednji`, kaže jedan Banjalučanin.
Kafićima je radnim danima dozvoljeno da rade do 23, odnosno do 22 časa, ukoliko se nalaze u stambenoj zgradi, dok noćni klubovi radnim danima mogu raditi do dva časa iza ponoći.
Radno vrijeme kafića i noćnih klubova vikendom je duže za jedan čas.