Banja Luka

Vijek od oslobođenja Banjaluke

Vijek od oslobođenja Banjaluke
Foto: Jelena Đurđević | Vijek od oslobođenja Banjaluke

BANJALUKA - Oslobođenje Banjaluke je veliki dan, koji treba svečano da obilježavamo i treba da iskažemo svoje poštovanje svim učesnicima koji su bili u okviru velike herojske srpske vojske, rekla je danas Željka Cvijanović, predsjednica RS.

"Ovo je veliki dan za Banjalučane, jer je ovo 100 godina od oslobođenja grada. Srpska vojska je 1918. godine ušla u Banjaluku, koja je prije toga 390 godina bila pod okupacijom", istakla je Cvijanovićeva nakon svečane akademije povodom obilježavanja dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918.

Dodala je da je najavljena izgradnja spomenika u Banjaluci značajna, jer će grad dobiti spomenik koji će obilježiti njegovo oslobođenje u Prvom svjetskom ratu.

"To je način da zahvalimo, ali i ostavimo generacijima koje će doći nakon nas uspomenu na slobodu i žrtve koje su tada položene", rekla je Cvijanovićeva.

Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, kazao je da je RS rezultat svih stradanja u istoriji srpskog naroda.

"I zato RS ima svoj značaj, svoju težinu i moramo je čuvati kao zjenicu oka", istakao je Savanović.

Gradonačelnik Igor Radojičić rekao je da pokreće prijedlog da se Statut grada dopuni unošenjem 21. novembra kao dana prvog oslobođenja Banjaluke - dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.

"Ovaj datum obilježavan je i praznovan u Banjaluci između dva svjetska rata", rekao je Radojičić.

Svečanoj akademiji prisustvovali su i Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH, Radovan Višković, mandatar za sastav nove Vlade RS, ministri u Vladi RS kao i poslanici u Narodnoj skupštini RS.

Akademiji su prisustvovali i Vladimir Nikolić, generalni konzul Srbije u Banjaluci, predstavnici Udruženja potomaka i poštovalaca srpskih boraca oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918, Trećeg pješadijskog (RS) puka OS BiH i zvanice iz javnog i društvenog života RS.

Prethodno je u hramu Hrista Spasitelja služena liturgija, a organizatori obilježavanja ovog događaja su odbori vlada RS i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

U Prvom svjetskom ratu poginulo je 1.300.000 Srba, odnosno 28 odsto srpske populacije, od kojih 53 odsto muškaraca od 25 do 45 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije