Banja Luka

Za nasilno skidanje i oštećenje lisica kazne i do 1.000 KM

N. Dušanić

Ukoliko se građani odluče da sami skinu "lisice" za blokiranje vozila i pri tome ih oštete ili otuđe kazna iznosi 660 konvertibilnih maraka i dodatnih 30 za svaki dan nekorištenja lisica.

`U slučaju nasilnog skidanja i oštećenja 'lisica', kao i eventualnog otuđenja, Kriminalistička policija pokreće postupak identifikacije počinioca kao i krivični postupak na osnovu odštetnog zahtjeva kojeg podnosi grad`, rekao je Zoran Tadić, šef Odsjeka za parking i garaže. On je dodao da se u ovom slučaju radi o najmanje dva krivična djela - prvo je za nasilno skidanje `lisica`, odnosno tzv. skidanje pečata, a drugo je za oštećenje ili otuđenje tuđe stvari.

`Pošto se radi o krivičnim djelima počinilac dolazi u situaciju da osim nadoknade štete koja za 'lisice' za putnička vozila iznosi minimalno 660 KM plus 30 KM za svaki dan nekorištenja 'lisica', dobija i krivičnu prijavu`, naglasio je Tadić.

Uprkos visokim kaznama za oštećenje ili otuđenje `lisica`, prema rijačima Tadića, jedan manji broj naših sugrađana, koji je simboličan, ipak se odlučuje na ove postupke i umjesto da plate 30 ili 40 KM kao naknadu za deblokiranje, stvaraju sebi troškove koji mogu da dostignu i do 1.000 KM.

Tadić je naveo da se prilikom blokiranja svako vozilo fotografiše na takav način da je vidljiva pozicija vozila u prekršaju, kao i svi detalji na osnovu kojih se može pokrenuti bilo kakva procedura protiv nesavjesnog vozača.

Radnici Odsjeka za parking i garaže, po nalogu Komunalne policije blokiraju vozila na nedozvoljenim mjestima za parkiranje, kao što su zelene površine, trotoari, prolazi, kao i vozila na parkiralištima za koja nije plaćen parking ili je vrijeme za koje je plaćen isteklo. Deblokiranje vozila, takođe, vrše radnici Odsjeka za parking i garaže po uplati naknade za deblokiranje.

Najčitanije