Banja Luka

Zakazana 7. redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka, šta je na dnevnom redu

Zakazana 7. redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka, šta je na dnevnom redu
Foto: Arhiva | Zakazana 7. redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka, šta je na dnevnom redu

BANJALUKA - Sedma redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka zakazana je za 24. mart, a pred odbornicima bi trebalo da se nađe oko 49 tačaka dnevnog reda.

Regulacioni planovi

Predsjednik Skupštine Ljubo Ninković rekao je da je među ovim tačkama oko 20 izmjena regulacionih planova.

"Odlučeno je da će 7. redovna sjednica Skupštine biti održana 24. marta u devet časova. Pregledom materijala utvrđeno je ukupno 49 tačaka, uz dodatnih desetak tačaka koje će biti dopuna dnevnog reda. Posebno želim istaći da je gradonačelnik u posljednje tri godine dostavio samo jednu tačku vezanu za zamjenu zemljišta, a riječ je o projektu izgradnje fiskulturne sale u školi u Adi, što je veoma značajno za završetak tog projekta", kazao je Ninković.

"Eko toplane"

Kako je rekao, takođe kroz dopunu dnevnog reda došle su i tri tačke vezane za "Eko toplane".

"Ove tačke zahtijevaju posebnu pažnju i vanrednu raspravu, kako bi se stanje mreže adekvatno razmotrilo. Pokušali smo da riješimo i problem 'Čistoće', ali materijali još nisu dostavljeni. Imamo i oko 20 tačaka koje se odnose na regulacione planove, pri čemu sve problematične predmete raspravljamo sa građanima, dok se neproblematični usvajaju bez odlaganja. Što se tiče parkinga, želim naglasiti da odluka gradonačelnika o naplati parkinga, objavljena u 'Službenom glasniku BiH', nije legalna niti legitimna, jer zakonski gradonačelnik ne može samostalno određivati cijene komunalnih usluga. Ponuđeno je osnivanje javnog preduzeća za parking, ali dobijamo ograničene odgovore, dok ZIBL još nije u potpunosti gradski. Naše rješenje za upravljanje parkingom je ekonomski održivije i zakonitije", kazao je on.

Kako je rekao, podržavaju uređenje gradske i nulte zone, ali prije toga moraju utvrditi vlasništvo objekata i stanje terena.

Stabilan ritam rada

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da je cilj da Skupština zadrži stabilan ritam rada, odnosno da se redovne sjednice održavaju najmanje jednom mjesečno, uz mogućnost održavanja i posebnih sjednica.

Posebna sjednica o energetskoj efikasnosti

Kako je naveo, već je najavljena i posebna sjednica koja bi bila posvećena energetskoj efikasnosti i sistemu grijanja u gradu.

"Plan je da se razmatra ulaganje od 15 miliona KM u distributivnu toplovodnu mrežu. Toplana ima kapacitet da isporuči dovoljno toplotne energije, ali gotovo 50 odsto te energije gubimo u dotrajaloj mreži. Cijevi su stare skoro pola vijeka i potrebno je da ih saniramo kako bismo zadržali toplotu", rekao je Stanivuković.

On je podsjetio i na projekat energetske efikasnosti za stambene zgrade, ističući da je Grad Banjaluka raspisao javni poziv na koji se mogu prijaviti zajednice etažnih vlasnika.

"Svaka zajednica etažnih vlasnika može da se prijavi bez finansijskog učešća. Već imamo dvocifren broj prijavljenih zgrada. Prvi projekat radićemo u Kninskoj ulici, preko puta parka 'Petar Kočić', a uz energetsku efikasnost planirano je i dodatno uređenje fasada na značajnim objektima u gradu", naveo je on.

Dobrovoljna civilna obuka

Stanivuković je najavio i inicijativu za uvođenje dobrovoljne civilne obuke za mlade od 18 do 24 godine, koja bi trajala između 20 i 24 dana.

"Cilj ove obuke je da mlade naučimo kako da postupaju u vanrednim situacijama poput poplava, snježnih nepogoda ili zemljotresa. Civilna zaštita ima određeni broj ljudi, ali u slučaju većih nepogoda cijelo društvo mora da bude spremno da reaguje", rekao je Stanivuković.

Kampovi za praktična znanja

Dodao je da je planirano da obuka bude organizovana kroz kampove u kojima bi mladi sticali praktična znanja o reagovanju u kriznim situacijama, ali i razvijali disciplinu, odgovornost i timski rad.

"Za početak ćemo pokrenuti pilot-projekat na koji će moći da se prijavi nekoliko stotina ili hiljada mladih ljudi. Grad Banjaluka je već obezbijedio sredstva i prostor na Manjači gdje bi se organizovala obuka, a dugoročni cilj je da se kroz zakon ovakva obuka uredi na nivou Republike Srpske", rekao je Stanivuković.

Poziv odbornicima

On je pozvao odbornike da podrže ovu inicijativu, ističući da obučeni i odgovorni mladi ljudi predstavljaju važan temelj sigurnog i otpornog društva.

"Mi, kao Pokret 'Sigurna Srpska', pripremamo zakon o dobrovoljnom civilnom roku. Dok zakon ne bude usvojen, definisaćemo ga kroz naše projekte. Cilj je da Republika Srpska ima obučenu i disciplinovanu mladu generaciju, odgovorne građane koji znaju kako da se ponašaju u vanrednim situacijama. Mladi će nakon osnovne i srednje škole, tokom dvomjesečnog kampa, proći obuku i trening, uz rad naših najboljih komandanta i stručnjaka iz oblasti civilne zaštite. Ovo je projekat kroz koji želimo da stvorimo zdravu naciju i temelj za buduće društvo", kazao je on.

Kako je rekao, Grad Banjaluka je obezbijedio prostor i objekte na Manjači, gdje će mladi učiti u adekvatnim uslovima.

"Na početku će projekat obuhvatiti do 500 mladih ljudi, a u narednom periodu planiramo da ga proširimo", kazao je on.

Najčitanije