Banja Luka

Znanjem do zaposlenja

Znanjem do zaposlenja
Znanjem do zaposlenja
Željana Kerkez

Zahvaljujući projektu "Znanjem do zaposlenja", koji je pokrenulo Udruženje Roma "Veseli brijeg" Banjaluka, oko 20 Roma trenutno pohađa kurs računara.

"Projekat smo pokrenuli jer znamo da je rad na računarima neophodan prilikom zaposlenja mladih. Oduševljeni smo što se za kurs prijavilo dosta djece, pa je nastavnik morao oformiti dvije grupe da bi im se svima mogao dovoljno posvetiti, jer je cilj da što bolje usvoje znanje rada na računaru", kazala je Šaha Ahmetović, predsjednik Udruženja Roma "Veseli brijeg" Banjaluka.

Ona je naglasila da je ovaj projekat, koji traje već mjesec i po, finansirala Fondacija Otvoreno društvo BiH, te da su, iako je planirano da ga pohađaju mladi od 15 do 25 godina, uključeni i oni drugih uzrasta.

"Svaka grupa radi po jedan sat, a trenutno imamo pet računara, koje smo dobili putem donacija. Nakon što se završi projekat iz sredstava Udruženja ćemo nastaviti njihovo obučavanje na računarima", dodala je Ahmetovićeva.

Jadranka Božić, direktor Osnovne škole "Branko Radičević", kazala je da je ovaj projekat veoma značajan jer ovi Romi i u školi imaju časove informatike, a sada im je pružena mogućnost da vježbaju ono što nauče u školi.

"Trenutno devet Roma redovno pohađa ovu školu, ali u toku je i projekat 'Osnovno pravo na obrazovanje', koji realizuje Ministarstvo prosvjete i kulture RS, a predviđen je za Rome koji iz nekih razloga nisu do sada pohađali školu. U projekat je uključeno oko 69 učenika od 15 do 20 godina, koji će u ovom polugodištu završiti tri razreda osnovne škole, a naravno nastaviće i dalje da se školuju", rekla je Božićeva.

Ahmetovićeva je kazala da je trenutno na području grada zaposleno šest Roma, te da su za oko godinu i po uspjeli zaposliti njih četvoro, zahvaljujući Centru za socijalni rad Banjaluka, s kojima imaju i memorandum o saradnji.

Ahmed Osmanović, učenik drugog razreda koji pohađa ovaj kurs, kazao je da ovo ujedno za njega predstavlja i zanat.

"Učimo osnovne operacije na računaru pošto je najvažnije da naučimo da rukujemo njim kako bismo mogli pronaći i posao, jer su nekim drugovima koji su pokušali da se zaposle poslodavci tražili i znanje rada na računaru", kazao je Osmanović.

Najčitanije