SARAJEVO, BANJALUKA - Oko 1,4 miliona ljudi u BiH nema priključak na tekuću vodu u svom domaćinstvu, niti pristup redovnim uslugama uklanjanja otpada, pokazuju podaci Kancelarije Svjetske banke u BiH.
"U zemlji s četiri miliona stanovnika postoji 690 opštinskih vodovodnih preduzeća, kao i uporediv broj komunalnih uslužnih preduzeća za prikupljanje otpada. Međutim, bez obzira na tako veliki broj pružalaca usluga i visokog nivoa investicija, samo 65 odsto stanovnika dobija vodu iz javnog sistema", navodi se u studiji.
Ističe se da je dostupnost usluga razočaravajuća, a pristup kritično važnim uslugama je neprihvatljivo nizak.
"Oko milion građana ne može da dođe do drugog dijela grada ili sela asfaltiranim putem, a pola miliona ljudi nema pristup uslugama kanalizacije", navodi se u studiji.
"Ruralna domaćinstva su u još goroj situaciji, jer jedna trećina ruralnih domaćinstava mora da koristi vodu iz nebezbjednih izvora kao što su rijeke, potoci, izvori i bunari, pošto nemaju priključke na opštinske izvore vodosnabdijevanja", navodi se u tim podacima.
Branislav Blagojević, vršilac dužnosti direktora Agencije za vode oblasnog riječnog sliva Save, kaže da su podaci Svjetske banke tačni.
"Situacija je takva kakva jeste i ona nije ni bolja ni gora u odnosu na ono što je bilo prije rata. Tokom rata je došlo do devastiranja vodovodnih i kanalizacionih objekata u određenoj mjeri", kaže on.
Međutim, kako kaže, BiH je dobila na kvalitetu kada se radi o vodozahvatima u podzemnim vodama ili rijekama.
"Zbog rata i svega što se desilo prestala je sa radom industrija koja je zagađivala vode i tu su se stvari zaista značajno popravile", ističe Blagojević.
I Hazima Hadžović, pomoćnik ministra za vode u Ministarstvu za poljoprivredu FBiH, kaže da su podaci Svjetske banke tačni.
Prema njenim podacima, u FBiH samo 63 odsto građana ima riješeno vodosnabdijevanje, dok ostatak populacije nema priključak na vodovode.
"Posebno je zabrinjavajuće da imamo veliki dio populacije koji u urbanim područjima nema riješeno vodosnabdijevanje", kaže ona.
Hadžovićevu posebno brine činjenica da samo 33 odsto građana ima pristup kanalizacionim sistemima, što se uglavnom poklapa i s podacima Svjetske banke.
"Imamo u formi prijedloga strategiju upravljanja vodama u FBiH koja je potupno usklađena sa evropskim standardima. Vjerujemo da ćemo je usvojiti do ljeta ili najkasnije do septembra", rekla je ona.
Takođe, Svjetska banka navodi da građani BiH svake godine stvaraju dva do tri miliona tona čvrstog otpada, a da samo 36 odsto domaćinstava ima pristup redovnim uslugama uklanjanja otpada.
"Kao rezultat toga, ljudi spaljuju ili odlažu svoj otpad na nezakonit način, zagađujući zemljište i predjele poput puteva i rijeka", navodi se u studiji.
- 1,4 miliona ljudi u BiH nema tekuću vodu
- milion građana nema asfaltni put
- pola miliona ljudi nema kanalizaciju
- trećina ruralnih domaćinstava pije nebezbjednu vodu
- 64 odsto domaćinstava nema uslugu odvoza smeća