BiH

"Izgradnja Bloka VII u Tuzli krši evropska pravila"

"Izgradnja Bloka VII u Tuzli krši evropska pravila"
Foto: N.N. | "Izgradnja Bloka VII u Tuzli krši evropska pravila"

BEČ, BANJALUKA - Uprkos upozorenjima Sekretarijata Energetske zajednice, Parlament FBiH podržao je izgradnju Bloka VII Termocentrale Tuzla, a projekat je ukupne vrijednosti oko 900 miliona evra.

Naime, parlament je odobrio da entitet bude garant kredita koji je "Elektroprivreda BiH" podigla kod kineske Izvozno-uvozne banke. Garancija je usvojena bez glasova protiv, a bilo je samo sedam uzdržanih glasova, i to Naše stranke. Da bi usvojeni akt postao pravosnažan, potrebna je podrška i Doma naroda FBiH.

Sekretarijat Energetske zajednice pak smatra da se radi o državnoj pomoći koja nije dozvoljena evropskim propisima te da iz tog razloga ne treba podržati izgradnju.

"Savjet za državnu pomoć bi trebalo ponovo da otvori procedure i preispita garancije, kako bi one bile u skladu s pravilima Energetske zajednice kad je u pitanju državna pomoć. Parlament FBiH ne bi trebalo da odobri ovaj projekt. Sekretarijat Energetske zajednice, u skladu s sporazumom s institucijama i kompanijama u BiH, ostaje privržen da podrži jasnu i finalnu odluku koja bi bila usklađena sa zakonima Energetske zajednice, a što bi, u konačnoj liniji, dovelo do dovoljne pravne izvjesnosti za projekat", saopšteno je iz te organizacije.

Između redova, ova zadnja rečenica jasno ukazuje na to da je EZ spremna i na pravne akcije, ukoliko bi se nastavilo s izvršenjem ovog projekta.

Energetska zajednica tvrdi da je postupak pokrenut u septembru, a da je cijeli ugovor pregledan od strane nezavisnog pravnog tima, kako bi se utvrdila usklađenost s evropskim pravilima te da je nedvosmisleno utvrđeno da bi ovakav ugovor prekršio evropska pravila.

Fadil Novalić, premijer FBiH, pozdravio je ovu odluku, i za TV N1 rekao da se ovim projektom obezbjeđuje energetska nezavisnost FBiH.

"Ovo je istorijski momenat za BiH, budući da posljednjih 40 godina nismo imali investiciju ovakvog kapaciteta. To je jedna strana, a druga je energija koja realno postaje strateška roba. Država treba da ima što više nezavisnosti, a upravo smo u prilici da imamo energetsku nezavisnost", naglasio je Novalić.

Inače, ova odluka izazvala je veliki interes evropskih medija koji se bave energetskim temama. Oni smatraju da je projekat problematičan zato što se finansira kineskim novcem.

Tako, na primjer, "Neue Zuerischer Zeitung" piše da je čak i Johanes Han, evropski komesar za proširenje, prošle sedmice izjavio da je na Balkanu previše kineskih investicija te da to širi zabrinutost u EU.

"Precijenili smo uticaj Rusije na Balkanu, ali smo, nažalost, potcijenili uticaj Kine. Zabrinjavajući je nivo kojim se zemlje u jugoistočnoj Evropi zadužuju kod kineskih banaka za finansiranje prijeko potrebnih infrastrukturnih projekata. Kini je svejedno da li će im krediti biti vraćeni, jer ako krediti ne budu otplaćeni, oni preuzimaju vlasništvo nad projektom", rekao je Han.

Dom naroda FBiH bi u narednih 10 do 20 dana trebalo da potvrdi ovu odluku.

Ugledni britanski dnevni list "Financial Times" piše da je u Evropi više od polovine od 9,6 milijardi dolara kineskih kredita otišlo na pet država zapadnog Balkana u 2016. i 2017. godini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije