BiH

Aćić: Poslovnik o radu Skupštine RS nije prekršen

Aćić: Poslovnik o radu Skupštine RS nije prekršen
Aćić: Poslovnik o radu Skupštine RS nije prekršen
Srna

BANJALUKA - Narodna skupština Republike Srpske zaključila je da o Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima ne bude obavljena poslanička rasprava na osnovu člana 132 stav jedan Poslovnika o radu ove najviše zakonodavne institucije, izjavio je Srni generalni sekretar skupštine Marko Aćić.

Aćić je istakao da se, pored toga, u članu 223 Poslovnika o radu decidno navodi da "ako predsjednik Republike u Ustavu utvrđenom roku zahtijeva da Narodna skupština Republike Srpske ponovo glasa o zakonu, predsjednik skupštine taj zahtjev dostavlja odmah poslanicima i stavlja na dnevni red prve naredne sjednice".

"Znači u navedenom članu piše da ako predsjednik Republike zahtijeva da Narodna skupština ponovio glasa, a ne da ponovo raspravlja o zakonu. Jasno je da nema potrebe da se rasprava o ovom zakonu ponovo otvara, budući da je u istom obliku prošao raspravu i parlamentarnu proceduru", pojasnio je Aćić.

On je naglasio da, iako je situacija bila potpuno jasna, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zaključak u skladu sa članom 132 stav jedan Poslovnika o radu u kome je navedeno da se "na sjednici razmatra svako pitanje koje je na dnevnom redu prije nego što se o njemu odlučuje, osim ako je Poslovnikom određeno drugačije ili se na sjednici zaključi da se o nekom pitanju odlučuje bez razmatranja".

Aćić kaže da se situacija, u kojoj je zakon vraćen skupštini, jer je predsjednik Republike odbio da ga potpiše, dogodila prvi put u posljednjih 15 godina, što je vjerovatno izazvalo nejasnoće kod pojedinih poslanika.

"Kada je Poslovnik o radu u pitanju, situacija je potpuno čista i definisana članovima 132 i 223", zaključio je Aćić.

Narodna skupština Republike Srpske zaključila je juče, na početku 10. redovne sjednice, sa 43 glasa "za", da se o Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima, koji je na ponovno odlučivanje vraćen na zahtjev predsjednika Republike, ne vodi rasprava, što je opozicija nazvala "poslovničkim nasiljem" tvrdeći da je ovim prekršen Poslovnik o radu.

Navedeni zakon vraćen je na ponovno odlučivanje na zahtjev predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji nije želio potpisati ukaz o njegovom proglašenju nakon što je na Zajedničkoj komisiji Narodne supštine i Vijeća naroda znantno izmijenjen u odnosu na prvobitno usvojeni.

Najčitanije