BiH

Ambasade bez dokumentacije dijelile državljanstva

M. Čubro

SARAJEVO Vlasti BiH ne znaju koliko su ambasade i konzulati BiH u svijetu podijelili bh. državljanstava jer niko nije vodio evidenciju o naturalizaciji stranih državljana, navodi se u godišnjem izvještaju Komisije za reviziju državljanstava u BiH.

`Nije bilo moguće utvrditi tačan broj dodijeljenih državljanstava BiH putem diplomatsko-konzularnih predstavništava jer niko nije vodio evidenciju primljenih zahtjeva i izdatih rješenja o prijemu u državljanstvo BiH. To im je bila zakonska obaveza jednako kao i prikupljanje kompletne dokumentacije za prijem u državljanstvo, što također nije činjeno`, piše u ovom izvještaju.

Ministarstvo civilnih poslova BiH također je, prema ovom izvještaju, izbjeglo evidentirati broj osoba koje su dobile državljanstvo BiH.

`Ističemo da je Ministarstvo civilnih poslova BiH bilo dužno voditi centralnu evidenciju lica koja su državljanstvo BiH stekla naturalizacijom. Međutim, u arhivu ovog ministarstva ne vodi se uredna evidencija o predmetima upisa naturaliziranih državljana BiH`, stoji u izvještaju ove komisije.

Nebojša Regoje, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova BiH, jučer nije znao zašto nema podataka o državljanstvima dodijeljenim u DKP predstavništvima.

`Nemamo izvještaj Komisije, koji tvrdi da nema evidencije. To se, eventualno, moglo događati prije nekoliko godina, ali ne i danas. Međutim, za pokretanje provjera i utvrđivanje odgovornosti treba nam izvještaj Komisije, koja to ističe kao problem`, kazao je Regoje.

U Ministarstvu civilnih poslova nismo uspjeli provjeriti zašto ne vode evidenciju prijema u državljanstvo BiH. Ministar Sredoje Nović i njegov pomoćnik za pitanja državljanstva Miodrag Pandurević jučer nisu bili u svojim uredima.

Komisija za reviziju državljanstava BiH dodijeljenih u periodu od 6. aprila 1992. do 1. janura 2006. godine provjerava 1.321 predmet dodjele bh. državljanstava. Do sad je oduzela 367 nezakonito dodijeljenih državljanstava. Državljanstva su oduzimali jer njihovi vlasnici uopće nisu u BiH ili su ih stekli na osnovu lažnih ili falsificiranih dokumenata.

`Komisija je u svom radu uočila da određeni broj lica posjeduje dva ili više rješenja o prijemu u državljanstvo, koristi više identiteta kao i ličnih dokumenata`, piše u izvještaju kojeg će u srijedu razmatrati Predstavnički dom parlamenta BiH.

Komisija za reviziju državljanstava formirana je 16. februara prošle godine. Trebalo je u roku od godinu dana da provjeri oko 1.500 sumnjivih od 16.000 državljanstava dodijeljenih od 6. aprila 1992. do1. januara 2006. godine. Ured visokog predstavnika protekle je sedmice produžio mandat ovoj komisiji jer nisu uspjeli provjeriti sva sumnjiva državljanstva.

Najčitanije