SARAJEVO - Američka Ambasada u BiH negirala je danas tvrdnje da je na bilo koji način pokazala nepoštovanje prema bilo kojim žrtvama proteklog rata, bez obzira na njihovu etničku pripadnost.
"Mi snažno odbacujemo tvrdnje da je Ambasada SAD ili bilo ko od njenih predstavnika na bilo koji način pokazao nepoštovanje prema bilo kojim žrtvama proteklog rata, bez obzira na njihovu etničku pripadnost", saopšteno je Srni iz Kancelarija za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH.
U saopštenju se ističe da je zamjenik ambasadora SAD u BiH Džonatan Mur juče u Bratuncu, govoreći u ime američke Ambasade, "jasno rekao da SAD poštuju sve žrtve proteklog rata, te da sve žrtve zaslužuju pravdu i poštivanje".
"Komemoracija u Bratuncu održana je na vojničkom groblju i organizovao ju je Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS. Mi nikada nismo osporavali postojanje i vojnih i civilnih žrtava. Mi poštujemo svačije pravo da oda pomen i priznanje vojnim žrtvama, ali mi ne učestvujemo nigdje u BiH na događajima na kojima se odaje pomen vojnim žrtvama", navodi se u saopštenju.
Kancelarija za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH podsjeća da je zamjenik ambasadora, u istoj toj izjavi, rekao da ne bi prisustvovao takvoj komemoraciji ni u Federaciji BiH /FBiH/, ukoliko bi ona bila organizovana kao vojna komemoracija.
"Politika Vlade SAD prema civilnim žrtvama proteklog rata je jasna i dosljedna - nevine žrtve rata zaslužuju poštovanje i pravdu. Žrtve su žrtve, bez obzira na njihovu etničku pripadnost", zaključuje se u saopštenju američke Ambasade u BiH.
Zamjenik američkog ambasadora u BiH Džonatan Mur tokom jučerašnje posjete Bratuncu nije prisustvovao pomenu za 3 267 nastradalih srpskih civila i vojnika. "Svaka žrtva zaslužuje pravdu i poštovanje, ali se ovdje se obilježava stradanje vojske i mi ne posjećujemo takve ceremonije", obrazložio je Mur razloge nedolaska na komemoraciju.
Mur nije komentarisao novinarsku konstataciju da je među 3 267 poginulih Srba, kojima je odat pomen u Bratuncu, veliki broj civila, a da se u Potočarima sahranjuju u najvećem broju poginuli bošnjački vojnici.