Sankcije nikad nisu dobar način da se rješavaju problemi i ne mislim da je bila ispravna odluka SAD da se uvedu sankcije, smatra Ana Trišić-Babić, bivši zamjenik ministra spoljnih poslova BiH i savjetnik predsjednika RS.
"Predsjednika Dodika je ipak ovaj narod izabrao na slobodnim i demokratskim izborima. Ali, isto tako, predsjednik Dodik jeste imao izjave koje nije trebao reći", kaže ona.
NN: Bili ste jedno vrijeme aktivni u politici kao zamjenik ministra spoljnih poslova. Da li je tačno da sada pokrećete novu inicijativu?
TRIŠIĆ-BABIĆ: Mene ljudi poznaju kao zamjenika ministra, međutim ja sam dugo u politici. Bila sam dugo pomoćnik ministra, savjetnik gospodina Dodika kad je bio prvi put premijer, a u SNSD-u sam od samog početka. Bila sam veoma aktivna u civilnom društvu nakon rata i bavila sam se uspostavljanjem nezavisnih medija, prije svega u RS, a radila sam kao novinar Slobodne Evrope. Ja sam u Sarajevo otišla 2001. godine i zaista moram reći da je tada postojalo mnogo više povjerenja nego što ga ima danas. Mislim da je bilo puno više iskrenosti. Kad se nismo slagali, otvoreno se o tome govorilo, a dogovarali smo se o stvarima oko kojih smo se mogli saglasiti. Meni je mandat zamjenika ministra istekao promjenom vlasti, ali moram vam reći da sam još i ranije bila nezadovoljna s obzirom na to da nisam znala šta da kažem, jer je već tamo od 2010. godine sve bilo zakočeno i mislim da se već tada osjetila ova pat pozicija u kojoj se sada nalazimo.
NN: I kako izaći iz te pat pozicije?
TRIŠIĆ-BABIĆ: Osnovni problem je, očigledno, to što imamo tri pogleda na situaciju i onda se najviše vremena uzaludno potroši na upiranje prstom ko je kriv. Lično mislim da je Dejton, koji jeste komplikovan, ipak propisao vrlo jasne procedure. Kada bi se stvarno Dejton poštovao, mislim da bi stvari išle naprijed. Mora se znati gdje BiH ide i zašto ide tamo. Deklarativno ovdje se svašta govori, ali ne zna se gdje mi u stvari idemo. Kad postignemo zajednički dogovor šta mi želimo, onda se može nešto očekivati.
NN: Da li ste Vi u Sarajevu na neki način bili atipični predstavnik RS? Recimo, bili ste među rijetkima koji su zastupali NATO integracije.
TRIŠIĆ-BABIĆ: Sticajem okolnosti, prvo kao novinar, a kasnije i kao nevladin aktivista pa onda i političar, uvijek sam pokušavala da ne budem samo kritičar, nego da svaku situaciju sagledam iz više uglova. Lako je kritikovati, ali treba preuzeti odgovornost i nešto pokušati napraviti. NATO jeste vrlo emotivna i teška priča i oni zaista jesu bombardovali Srbe, bombardovali su Beograd, glavni grad Srbije, 78 dana su bombardovali Srbiju. Uprkos tome, ja i dalje mislim da BiH treba da ima što tješnje moguće odnose sa NATO-om, te da bismo i mi tako bili mnogo zaštićeniji. Njemačka je 1945. bila sravnjena sa zemljom od strane saveznika, a danas je NATO članica na koju se svi ugledaju. Na Japan su SAD bacile atomsku bombu. Mi jesmo emotivan narod kome su se zaista dešavale teške nepravde. I baš zato mislim da mlađe generacije, koje apsolutno ne razumiju ni Tita, Jugoslaviju, ni sve ono što je bilo tada, treba da zaštitimo svega toga, da se to više nikad ne ponovi. Što se tiče iskrenosti i posvećenosti prema NATO-u, Srbi su većinski i javno protiv, isključivo zbog bombardovanja. A Bošnjaci većinski nisu za NATO, nego političke stranke iz FBiH. Upis vojne imovine mimo martovskog dogovora je priču o NATO integracijama u RS vratilo na sami početak. I nakon ovog iskustva povjerenje u dogovor na nivou BiH je, nažalost, ravno nuli.
NN: Šta mislite o američkim sankcijama prema predsjedniku Dodiku, i kako se to može odraziti na RS?
TRIŠIĆ-BABIĆ: RS je mlada republika, koja nije u potpunosti razvila ni diplomatsku tradiciju, a ni institucije nemaju tu tradiciju koju imaju SAD. Tako mogu da razumijem RS kako je došla u tu poziciju, ali ne mogu baš da razumijem kako su SAD tako došle do toga, a vrlo dobro su znali kakvi smo mi, znali su istorijski kontekst i svu osjetljivost odnosa koji ovdje postoje. Generalno, mislim da sankcije nikad nisu dobar način da se rješavaju problemi. I ja to zaista tako mislim. Ja sam od prvih dana članica SNSD-a i uvijek sam bila vrlo blizak saradnik predsjednika Dodika. Ne mislim da je bila ispravna odluka SAD da se uvedu sankcije. Predsjednika Dodika je ipak ovaj narod izabrao na slobodnim i demokratskim izborima. Ali, isto tako, predsjednik Dodik jeste imao izjave koje nije trebao reći.
NN: Savjetnik ste predsjednika Dodika, šta mu Vi savjetujete?
TRIŠIĆ-BABIĆ: On moje stavove zna, i ovo što vama govorim ja isto tako i njemu kažem. Nemam nikakav problem što iznosim svoje stavove i nisam podložna da ih lako mijenjam. Dodik je odličan politolog, ima nevjerovatan politički instinkt. Ja mu kažem ono što mislim, a odluke donosi on.
NN: I na kraju ono što sam Vas pitao na početku: na kakvim inicijativama sada radite?
TRIŠIĆ-BABIĆ: Zahvaljujući poznanstvima i prijateljstvima koje sam stekla tokom moje karijere u regionu, okupljamo jednu ekipu regionalnih istomišljenika iz svih zemalja zapadnog Balkana. Mi imamo želju i namjeru da u regionu uspostavimo nešto po uzoru na Aspen institut. To bi bio jedan balkanski forum na kojem bismo razgovarali o demokratiji, prepoznavali buduće lidere regiona i zalagali se za evropske vrijednosti, zapadne vrijednosti i evroatlantske integracije i veze. Cilj nam je da na zapadnom Balkanu institucionalno kroz naš Aspen Adria Balkan centar pokrenemo naša društva iz paralisane tranzicije, da izađemo iz zaostalosti, da se oslobodimo siromaštva, da uzvisimo vrijednosti rada, znanja i građanske odgovornosti, te da aktivnim učešćem i projektima doprinosimo osposobljavanju građana da se nose s izazovima globalnog tržišta i moderne tehnologije. I to bi bila neka misija moje generacije koja je svjedočila ratovima, raspadima, tranzicijama.