SARAJEVO - Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda optužio je vlasti Federacije BiH /FBiH/ za nepostizanje dogovora o sistemu koordinacije, kao jednom od uslove EU.
"Sistem koordinacije još nije riješen. Mislio sam da je posao završen. Na moje iznenađenje, ali i mnogih drugih, iz FBiH su iznenada osporili taj dokument. Vlasti FBiH su insistirale na tome da kantoni ni u kom slučaju ne budu uključeni u mehanizam koordinacije", rekao je Bevanda.
On je za federalne medije večeras izjavio da je takav postupak vlasti u FBiH strateška greška.
Komentarišući optužbe /SDP-a/ da je uključivanjem kantona u mehanizam koordinacije pokušao da stvori treći entitet u BiH, Bevanda je istakao da ga je "zblanulo" da je u partijskom saopštenju optužen za stvaranje trećeg entiteta.
"Svi kantoni, a ne ja, traže da budu uključeni u mehanizam koordinacije. U FBiH je 12 isključivih nadležnosti kantona, ali i odgovornosti. Kako uzeti pravnu tekovinu od EU ako niste uključili ljude koji su odgovorni za to preuzimanje", zapitao je Bevanda.
On smatra da to što nije uspostavljen sistem koordinacije neuspjeh, i za njega i za Savjet ministara BiH.
"Uspostavili smo tim za izradu efikasnog mehanizma koordinacije u koji su ušli najstručniji ljudi koje su birala ministarstva, entiteti, Brčko distrikt, kantoni i došli smo do dobrog dokumenta", podsjetio je Bevanda.
On je najavio da bi do kraja sedmice trebalo da bude održana sjednica Kolegijuma Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj bi trebalo da bude određen datum održavanja sjednice Doma naroda na čijem dnevnom redu bi trebalo da se nađe i smjena ministra bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Fahrudina Radončića.