BiH

Bez inicijativa za dogovor o vlasti

Bez inicijativa za dogovor o vlasti
Bez inicijativa za dogovor o vlasti
Nataša Krsman

SARAJEVO - Nema naznaka da će ovih dana doći do sastanka stranačkih lidera iako ih je Savjet za provedbu mira (PIC) pozvao na dijalog i poručio da se visoki predstavnik neće miješati u formiranje vlasti na nivou BiH.

Sudeći po izjavama u političkim partijama, za sada je moguće očekivati samo telefonske kontakte među liderima ili susrete daleko od očiju javnosti, dok bi ozbiljni razgovori mogli uslijediti tek iza 14. jula, kada će poslanici u drugom krugu glasati o potvrđivanju imenovanja Slave Kukića za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

"Kukić sigurno neće proći drugi krug, jer neće biti podrške iz RS. Kada se završi ova priča u koju nas je uvukao SDP BiH kandidujući mandatara bez potrebne podrške, treba početi iznova, a Predsjedništvo BiH ima rok za novi prijedlog od osam dana. Ukoliko stranke do tada ne dođu do dogovora, ništa neće biti riješeno nego će se ponoviti ista slika", rekao je u petak Lazar Prodanović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, gdje je već završen prvi krug glasanja za Kukića, koji nije dobio entitetsku većinu.

Prodanović kaže da su očekivani zaključci PIC-a u kojima su stranke pozvane na dogovor bez miješanja međunarodne zajednice.

"Nije pametno da se međunarodna zajednica miješa u formiranje vlasti ili još gore da visoki predstovnik derogira odredbe Poslovnika ili čak Ustava, kako su neki tražili. Treba postići dogovor o kandidatu za mandatara i minimum obaveza koje treba ispuniti nova vlast da bismo krenuli ka EU", tvrdi Prodanović.

Za sada je moguće očekivati samo telefonske kontakte među liderima ili susrete daleko od očiju javnosti

Dodao je da je ključ rješenja kod SDP BiH, koji je do sada podizao tenzije. U SDP-u petak nismo dobili komentar u vezi sa budućim koracima za formiranje vlasti, jer poslanici nisu odgovarali na telefonske pozive.

Amir Zukić, generalni sekretar SDA, smatra da bi visoki predstavnik i međunarodna zajednica trebalo da se umiješaju, te da im je to i obaveza.

"Ustavne odredbe i zakoni u BiH nisu precizni, nedorečeni su, a visoki predstavnik je vrhovni tumač Dejtonskog sporazuma, a time i Ustava. Suviše često dolazimo u situaciju da se blokiraju procesi. OHR bi tada trebalo da reaguje ili bar da preuzme ulogu nekog medijatora kod dogovora za formiranje vlasti", rekao je Zukić.

On smatra da su ustavne promjene obaveza BiH koja očekuje novu vlast i to ne samo po presudi Evropskog suda za ljudska prava po presudi "Sejdić - Finci".

Božo Ljubić, predsjednik HDZ 1990, kazao je u obraćnju UO PIC-a da se iz "začaranog kruga" može izaći ako hitno bude formiran Savjet ministara, po principu rotacije, iza kojeg će stajati široka parlamentarna većina. Ovakav stav iznio je i Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, nakon sjednice UO PIC-a. Incko je kazao da se on već vidio s nekim liderima, te da je "pozvan da posjeti Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, u okolini Laktaša".

Najčitanije