BiH

Bez posla ostaje 300 vojnika

Bez posla ostaje 300 vojnika
Bez posla ostaje 300 vojnika
Davud Muminović

SARAJEVO - Tri stotine vojnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u ponedjeljak ostaje bez posla, potvrđeno je juče u Ministarstvu odbrane BiH.

Ovo je prva grupa od ukupno 2.050 vojnika koji će biti otpušteni u 2010. godini

"Za ovih 300 vojnika sva papirologija je završena. To su vojnici kojima su istekli profesionalni vojni ugovori i koji su stariji od 35 godina. Od ponedjeljka neće više biti pripadnici OS BiH", kazala je Uma Sinanović, glasnogovornik Ministarstva odbrane BiH.

U Ministarstvu odbrane BiH ističu da su uspjeli "spasti" oko 650 vojnika, tako da će umjesto 2.700 vojnika, koliko je pranirano da bude otpušteno u 2010. godini, biti otpušteno njih 2.050.

Plan otpuštanja vojnika morao je biti izvršen jer su vojnicima zbog navršenih 35 godina starosti istekli profesionalni vojni ugovori, koji im neće biti produženi.

"Na sve moguće načine pokušavali smo da zadržimo što veći broj ljudi. Prekvalifikovano je njih 300 iz čina običnog vojnika u podoficire ili oficire, dok je 100 vojnika zadržano u OS BiH kao civilna lica. Oni će biti u OS kao vozači, kuhari, mehaničari i slično. Za još 300 vojnika koji ove godine pune 35 godina odlučeno je da se produže ugovori", kazala je Sinanovićeva.

Prva grupa otpuštenih sastoji se od po stotinu vojnika iz sva tri konstitutivna naroda u BiH. Otpušteni su vojnici iz cijele Bosne i Hercegovine i uglavnom su to ljudi koji su od početka rata u nekoj od vojnih formacija u BiH.

Iz Ministarstva odbrane saznajemo da su u prvoj grupi otpuštenih oni vojnici koji su imali disciplinskih opomena u OS i oni koji su koristili višemjesečna bolovanja.

"Pokušali smo da nekako nagradimo one koji su bili porfesionalni vojnici, pa da bar još tri mjeseca primaju platu. U ovoj prvoj grupi su oni s raznim disciplinskim prekršajima ili ljudi koji nisu bili profesionalni pa su mjesecima bili na bolovanju", kazao je sagovornik "Nezavisnih" iz OS BiH.

U Ministarstvu odbrane ističu da su otpuštanja bila neminovna te da se još pokušava smanjiti broj vojnika koji će biti otpušteni.

"Mi smo faktički dobili ovaj vruć krompir da rješavamo. Ranije je bila praksa da se vojnicima produžavaju ugovori iako su prešli starosnu dob od 35 godina, tako da sada imamo najstariju vojsku. Na to su nam ukazivali i predstavnici NATO-a. Umjesto vojnika kojima ističu ugovori doći će mladi vojnici čiju smo obuku već završili. Ovo nije fiksni broj. Možda se neko u međuvremenu penzioniše pa ispadne još koje mjesto za ostanak vojnika", kazao je Živko Marjanac, zamjenik ministra odbrane BiH.

Prema planu o otpuštanjima, 18. juna će biti otpuštena grupa od još 600 vojnika.

U MO ističu da ne znaju kakva će biti sudbina otpuštenih vojnika. Neće im biti isplaćena nikakva otpremnina. Jedino će imati pravo na mjesečnu naknadu iz Biroa za zapošljavanje. Kako su objasnili u ovom ministarstvu, vojnici će naknadno moći aplicirati za NATO trast fond za prekvalifikaciju bivših vojnih lica.

Najčitanije