TUZLA - Obilježavanje 18. godišnjice stradanja vojnika JNA i sukoba "tuzlanske kolone" s pripadnicima Teritorijalne odbrane BiH 15. maja 1992. godine na Brčanskoj malti u Tuzli proteklo je bez incidenata, iako je ovaj događaj, zbog dolaska stotinak članova porodica poginulih vojnika i delegacije Vlade RS, ocijenjen visokorizičnim.
Porodice nastradalih vojnika JNA u jutarnjim satima juče su položile bijele ruže i zapalile svijeće, a održan je i parastos za pokoj ubijenih. To je bio njihov prvi dolazak u Tuzlu na godišnjicu stradanja, zbog čega je na obezbjeđenju bilo angažovano više stotina policajaca.
Tri sata kasnije, dvadesetak metara dalje od mjesta gdje su zapaljene svijeće, predstavnici vlasti i boračkih organizacija Tuzle i Tuzlanskog kantona položili su vijence na spomenik nastradalim borcima.
Na ova dva skupa izrečena su nepomirljiva viđenja o odgovornosti za događaj na Brčanskoj malti 1992. godine, ali su skupovi protekli dostojanstveno.
Prema presudi Iliji Jurišiću, koji je osuđen na 12 godina zatvora, srbijanski sud je konstatovao da je nastradalo 49 vojnika, dok je ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Rade Ristović jučer ustvrdio da je u Tuzli ubijen 91 vojnik, a da ih je oko 150 ranjeno.
"Nije trebalo da bude četnička kolona, nego redovna JNA. Moj sin je iz miješanog braka. Tri dana prije je iz Beograda prebačen u Tuzlu. Bio je zaprepašten i plakao je. Htio je da pobjegne, ali nije uspio, jer su se pakovali", kazala je Mara Jokić, koja je na Brčanskoj malti izgubila 19-godišnjeg sina Gorana.
Šef Koordinacionog tima Vlade RS za istraživanje ratnih zločina Staša Košarac izjavio je da je Tuzla mjesto zločina nad onima koji su se željeli mirno povući iz ovog grada.
"Žalosna je činjenica da ljudi iz Tuzle koji su rukovodili određenim operacijama danas obavljaju javne funkcije u BiH, prije svega Selim Bešlagić i slični njemu", prokomentarisao je Košarac.
On je rekao da je pred RS velika obaveza da, koristeći sve normative i pozitivne zakonske propise, obezbijedi porodicama nevino stradalih vojnika JNA da na mjestu njihove pogibije u Brčanskoj malti bude podignut spomenik koji će upozoravati i na stradanje srpskog naroda u BiH.
Ministar Ristović je, nakon što su se poklonili žrtvama na Brčanskoj malti, ocijenio da je Tuzla pozitivan primjer odnosa prema svim žrtvama ratnih dešavanja.
"Ovo je dokaz da u narednom periodu u BiH možemo očekivati i toleranciju i suživot, poštivajući i jedne i druge, jer to je jedini način da BiH izađe u Evropu", izjavio je Ristović.
Međutim, predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić ocijenio je da nema države BiH, suživota i pomirenja, sve dok polaganje vijenaca i paljenje svijeća obezbjeđuje veliki broj policajaca.
Selim Bešlagić, ratni gradonačelnik Tuzle, istakao je da je ponosan tolerancijom i demokratijom koju su Tuzlaci pokazali. On je istakao da odluke Haškog suda i Suda BiH nedvosmisleno govore da Tuzlaci nisu počinili ratni zločin.
Za stradanje na Brčanskoj malti Bešlagić i ostali Tuzlaci najodgovornijim smatraju Mileta Dubajića, tadašnjeg komandanta kasarne "Husinska buna" u Tuzli, ne krijući nezadovoljstvo što još nije procesuiran. Istovremeno, očekuju da će u drugostepenom postupku Ilija Jurišić biti oslobođen i pušten iz beogradskog pritvora.
"Tuzla se branila i odbranila. Tuzla je pokazala da je spremna da primi porodice, a to što neko govori političke govore, to je njihov problem. Porodicama treba reći da su ova djeca izginula greškom ljudi koji su tu djecu dali. Ne tvrdim da su svi koji su poginuli pucali, ali ako ste ih stavili na eksplozivna sredstva i kanistere s gorivom, tu je bilo neizbježno ginjenje. Tu djecu je Dubaić poslao u smrt", prokomentarisao je Bešlagić.
Jozo Nišandžić, zamjenik predsjedavajućeg Općinskog vijeća Tuzla, istakao je da razumije tugu i bol porodica poginulih iz vojne kolone, ali da ocjenjuje da su oni žrtva politike iz RS.
"Za pogibiju pripadnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla, slučajnog prolaznika i vojnika iz kolone, moraju odgovarati pravi krivci, a ne žrtve, iako se sve vrijeme žrtve nastoje prikazati kao krivci. Očekujemo da će ruka pravde sustići Mileta Dubajića i druge prave krivce", istakao je Nišandžić u ime gradske vlasti.
Napad na kolonu JNA u Tuzli izvršile su muslimanske snage 15. maja 1992. godine prilikom povlačenja nenaoružane vojske iz tog grada na osnovu prethodno postignutog dogovora.
Policija na krovovima
S obzirom na to da je jučerašnji dolazak porodica poginulih vojnika na Brčansku maltu ocijenjen visokorizičnim, policija je blokirala ovaj dio grada, a trgovine i banke, koje se nalaze u blizini, imale su prisilni neradni dan.
Policajci su "pokrili" svaki haustor i prolaz, kako bi se izbjegli eventualni incidenti. Prisustvo policije na krovovima okolnih zgrada Tuzlake je podsjetilo na ratna zbivanja.
Parastos u Pučilama
Parastosom i polaganjem cvijeća na spomen-kosturnicu u Pučilama, kod Bijeljine, obilježena je godišnjica stradanja pripadnika JNA u "tuzlanskoj koloni".
"Plači, majko, i oče Srbine, plačite za djecom svojom, i mi plačemo za braćom našom koji su nevino postradali, nevino živote svoje izgubili. I ne samo da su Srbi postradali, među tim vojnicima bilo je i onih koji nisu pravoslavni Srbi, i ono su ljudi i djeca Božja", rekao je vladika Vasilije i istakao da treba da praštamo, ali da nikada ne smijemo zaboraviti.
Slavko Novaković, koji je preživio "tuzlansku kolonu", invalid prve kategorije, rekao je da je u Tuzli počinjen zločin u kojem su poubijani nevini i istakao da preživjeli i porodice ubijenih vjeruju da će ubrzo ruka pravde stići počinioce i nalogodavce.