SARAJEVO - Vjerujem da je dinamika napredovanja na putu BiH prema NATO i EU stopirana, čime se građanima uskraćuju prednosti koje pruža puna integracija u Evropu, naveo je u današnjem blogu Patrik Mun, ambasador SAD u BiH.
"Nazadovanje mi se čini posebno izraženo kada razmišljam o nedavno predloženim izmjenama tri važna zakona. Ono što me zabrinjava nije samo sadržaj predloženih promjena za sva tri zakona, nego način na koji su te promjene predložene" , napisao je Mun.
On navodi da su mnogi građani ove zemlje, posebno oni iz medija i nevladinog sektora, iskazali svoju zabrinutost i "tražili da im se pridružim i da u javnim istupima govorim o tome i pokušam skrenuti pažnju javnosti na ove ozbiljne probleme".
"Nema sumnje da su zakoni o javnim nabavkama u BiH neadekvatni i da ih je potrebno reformisati. Oblast javnih nabavki je često izvor prevara i korupcije u mnogim zemljama, pa ni BiH nije izuzetak", poručio je američki ambasador.
"Moje kolege iz EU vam mogu potvrditi da je BiH jedina zemlja u regiji koja još nije prevela u zakon direktive o javnim nabavkama EU koje postoje već 10 godina", navodi on i kaže da zakoni o javnim nabavkama BiH moraju biti reformisani na način koji će poboljšati transparentnost i jasnije utvrditi odgovornost.
"Iako ima nekoliko prijedloga za promjenu postojećih zakona o javnim nabavkama, vjerujem da je proces revidiranja javnih nabavki najbolje započeti od nevladinog sektora i posebno od EU, koja ima eksperte za ovu oblast, te da bi bila greška ograničiti diskusiju na kancelarije političkih stranaka", piše američki diplomata.
On navodi da je do sada predložen određen broj manje korisnih promjena za zakon o nabavkama.
"Mislim da bi vlasti mogle i trebalo da uvaže mišljenje i stručnost iz nevladinog sektora, čiji je cilj da se kvalitetne promjene naprave već sada, u prvom pokušaju - što je praksa u većini demokratskih zemalja - te da se pomogne BiH da ostvari napredak u pogledu usklađivanja svog zakonodavstva sa standardima EU", smatra Mun.