BiH

Bogdanić: žalim ukoliko sam povrijedio nekoga

Agencije

SARAJEVO - Član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milan Bogdanić izjavio je da izražava najiskrenije žaljenje, ukoliko je njegova konstatacija u vezi sa Udruženjem porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo, izrečena povodom identifikacije osam tijela na području ovog grada, 26. marta, povrijedila bilo koga, a naročito one koji godinama traže svoje najmilije.

Bogdanić je danas reagovao na napise i izjave u medijima date povodom identifikacije ovih tijela u Područnoj kancelariji Instituta za nestala lica u Istočnom Sarajevu, nazvavši ih krajnje neodgovornim.

U saopštenju Instituta, Bogdanić navodi da je tog dana izjavio da mu nije jasno zašto identifikaciji ovih posmrtnih ostataka nisu bili prisutni i predstavnici tog udruženja, i da je dodao da se samo jedan dio tog udruženja bavi pitanjima nestalih, te da je veći dio njegovih predstavnika riješio svoj status.

„Želim da ponovim, da zaista poštujem svaku žrtvu pa tako i one roditelje koji su došli pred Spomen kosturnicu u Miljevićima da iskažu svoje nezadovoljstvo, kao i one koji su istog dana bili u Područnoj kancelariji Instituta u Istočnom Sarajevu da identifijuju svoju djecu i bližnje, te da mi nikako nije bila namjera da razdvajam bilo čiji bol za svojim najmilijim“, istakao je on.

Bogdanić je, radi potpunijeg razumijevanja procesa traženja nestalih, naveo da su ekshumacije, obdukcije i identifikacije, sudsko istražne radnje, koje su u isključivoj nadležnosti tužilštava, dok je Institut samo jedna od institucija u ovom procesu, koja postupa prema naredbama tužilaštava.

On je ponovo "apelovao da se pitanje traženja nestalih ne koristi radi vlastitih interesa i u dnevno političke svrhe kroz tendenciozne, neargumentovane i zlonamjerne istupe u javnosti".

"Istovremeno molimo sve predstavnike Udruženja koja traže svoje nestale i same porodice da se konstruktivno uključe u proces rješavanja sudbine nestalih. U tom smislu Institut za nestala lica porodicama uvijek stoji na raspolaganju“, navodi se u saopštenju.

Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo odlučila je da prekine saradnju sa Institutom za nestala lica BiH, jer nije zadovoljna dosadašnjim radom ove institucije. Predsjednik gradske organizacije Mirko Vranić rekao je u petak da su porodice posebno ogorčene, jer ih niko nije obavijestio da će se tog dana u prostorijima Instituta u Istočnom Sarajevu obaviti identifikacija više srpskih žrtava.

Bogdanić je u petak izjavio da niko nije zadovoljan dinamikom rješavanja problema nestalih lica, a posebno ljudi koji se time profesionalno bave. On je naglasio da se ekshumacije rade na osnovu dobijenih informacija o lokacijama grobnica, koje su se najvećim dijelom pokazale kao paušalne i nevjerodostojne.

Najčitanije