BRČKO - Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić izjavio je danas da u Brčko distriktu 25. novembar nije praznik, a pogotovo ne neradni dan, i da oni koji se prema njemu ponašaju tako, samo pokazuju da nemaju namjeru da poštuju zakone.
Bosić je ocijenio kao skandalozno da se ovaj datum obilježava kao dan državnosti BiH, a da o tome ne postoji nijedna odredba koja bi taj dan proglasila praznikom na čitavoj teritoriji BiH.
"Od predstavnika SDS-a, ali i od ostalih predstavnika Srba u Brčko distriktu, očekujemo da poštuju zakone koji su doneseni u ovoj lokalnoj zajednici, a zna se da oni mogu doneseni samo na bazi konsenzusa. Prema tome, i mi ćemo slaviti praznik, kada neki datum konsenzusom bude određen kao takav, bilo na državnom, entitetskom ili na nivou Brčko distrikta", naglasio je Bosić.
Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti bošnjačke i nekolicina hrvatske nacionalnosti, kao i državni službenici koji pripadaju tim narodima u Brčkom, proslavljali su danas 25. novembar kao Dan državnosti BiH, koktelom u jednom brčanskom restoranu.
U Federaciji BiH 25. novembar obilježavaju kao dan državnosti BiH, a Republika Srpska taj datum ne priznaje jer o obilježavanju državnih praznika još nema saglasnosti koja bi bila potvrđena usvajanjem zakona o praznicima.