BANJALUKA - Branko Todorović, predsjednik Helsinškog odbora za ljudska prava RS, kazao je da je potpuno neprimjereno i brutalno da se manipuliše žrtvama iz Srebrenice i da je nerazumno da se ljudi koji su preživjeli golgotu i vratili na svoja ognjišta ponovo nagovaraju na odlazak.
`Ohrabrujuće je da su najviši predstavnici Vlade RS razgovarali sa načelnikom opštine Srebrenica i da su nađena određena rješenja. To govori da su uspostavljeni demokratski procesi. Međutim, strašno je što su žrtve po ko zna koji put predmet manipulacije`, kazao je Todorović.
Kazao je da prilikom zajedničke posjete sa norveškim ambasadorom u BiH Srebrenici od prije dva mjeseca nije čuo nikakve priče o odlasku Srebreničana.
`Naprotiv, ljudi u Srebrenici i okolnim selima govorili su mi da ne žele da odu i da im je potrebna međunarodna pomoć. Mislim da je najavljena snažnija pomoć Vlade RS opštini Srebrenica uvijek dobrodošla, ali se može postaviti pitanje zašto to nije urađeno ranije, dok se problemi nisu pojavili`, kazao je Todorović.
Neprimjerene i brutalne manipulacije i izjave, dodao je on, dolaze upravo od političara koji nisu ni bili u Srebrenici niti žele da riješe problem, već svojim idejama samo zaoštravaju odnose.
On je istakao da pojedini političari govorom mržnje usložnjavaju odnose u BiH i da oni moraju da snose odgovornost za ono što kažu.
`Problem je i u jeziku kojim se služe mediji i to smo uočili pogotovo u sarajevskim nedjeljnicima u kojima se može naći zaista neodmjeren i neočekivan govor mržnje`, kazao je Todorović.
Komentarišući propale pregovore o reformi policije on je istakao da to pitanje ne treba ni mistifikovati ni komplikovati i da je jedina alternativa politički dogovor i konsenzus, a ne nametanje rješenja.
Loša komunikacija policije i pravosuđa
Branko Todorović, predsjednik Helsinškog odbora za ljudska prava Republike Srpske, kazao je da su uočili da između policije, tužilaca i sudija postoji loša saradnja i komunikacija koja ide na ruku svima koji krše zakon.
`Takvi odnosi prestupnicima dobro dođu da ne budu kažnjeni za ono što urade.
Kao ilustraciju mogu samo da podsjetim na izjavu sudije bijeljinskog suda koji je rekao da nije kriv što tužioci u Bijeljini ne znaju svoj posao i da ih on nije birao.
Takvim izjavama mora da se pozabavi Visoki sudski tužilački savjet BiH`, kazao je Todorović.