SARAJEVO - U BiH se na godišnjem nivou kroz budžet potroši 11,7 milijardi konvertibilnih maraka (KM) javnog novca, saopštila je danas nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa (CCI).
U saopštenju se dodaje da se na plate i naknade zaposlenih u javnom sektoru potroši 3,3 milijarde KM, a za materijal i usluge potrebne za rad javnog sektora izdvoji se dodatnih 2,1 milijarda KM.
Za socijalna davanja izdvoji se 4,3 milijarde KM.
CCI navodi da se odmah potroši 84 odsto budžeta zbog čega uvijek nedostaje sredstava za elementarne javne usluge.
Dodaje se da je budžetski deficit stalan, a zaduživanje BiH raste zbog čega zaduženje po stanovniku u zemlji iznosi oko 2.700 KM.
"Ova ogromna količina novca najčešće se potroši netransparentno. Ne troši se ni racionalno, a ni odgovorno. Od 10 KM budžetskih prihoda, devet maraka uzeto je od građana po osnovu različitih poreza, doprinosa, taksi i kazni. Ukupan spoljni dug je oko sedam milijardi KM, za čiju će otplatu biti potrebno više od 20 godina", navodi CCI u analizi budžetske potrošnje.
Zaključuje se da su "budžeti u BiH neodrživi zbog ovakvog pristupa i da ne mogu biti razvojni".
"Budžeti se tretiraju kao izborni plen i služe primarno za finansiranje birokratije i prividnog socijalnog mira. Borba na političkoj sceni BiH svodi se na borbu za budžetski novac", navodi CCI.