BiH

CESID: SRS 81, DS 65, DSSNS 47, G 17 PLUS 19, SPS 16, LDP 15 mandata

CESID: SRS 81, DS 65, DSSNS 47, G 17 PLUS 19, SPS 16, LDP 15 mandata
CESID: SRS 81, DS 65, DSSNS 47, G 17 PLUS 19, SPS 16, LDP 15 mandata
RTS

BEOGRAD - Na parlamentarnim izborima u Srbiji najviše glasova osvojila je Srpska radikalna stranka 28,7, druga je Demokratska stranka sa 22,9 odsto glasova, a treća koalicija DSSNova Srbija sa 16,7 odsto glasova, konačna je procjena koju je objavio Centar za slobodne izbore i demokratiju.

Prema tim podacima, SRS će imati 81 poslanika u parlamentu, DS - 65 a koalicija DSS-Nova Srbija 47 poslaničkih mjesta, G17 plus - 6,8 odsto glasova, odnosno 19 mandata, SPS 5,9 odsto glasova i 16 mandata, a koalicija okupljena oko Liberalno-demokratske partije 5,3 odsto, ili 15 mandata.

Prema konačnoj procjeni CeSID-a, na izborima je zabilježen odziv od 60,4 odsto, odnosno glasalo je 4.020.744 glasača. Za SRS glasalo je 1,15 miliona birača, za DS 920.000, za koaliciju DSS-NS 672.000, G17 plus 273.000, SPS - 236.000 i LDP-GSS-SDU-LSV 211.000 glasova.

Srpski pokret obnove osvojio je 3,1, a cenzus nisu prešli ni koalicija Partije ujedinjenih penzionera i Socijaldemokratske partije koja je osvojila 3,2 odsto, ni Pokret snaga Srbije sa 1,8 odsto.

Savez vojvođanskih Mađara osvojio je tri mandata, Koalicija Lista za Sandžak dva mandata, a Unija Roma Srbije i Romska partija Srbije po jedan mandat.

Grupa građana Branko Pavlović osvojila je oko 16.000 glasova [0,4 odsto], Koalicija 'Vojvođanske partije' 8.300 glasova [0,2 odsto], Reformistička stranka 1.500 glasova, Demokratska zajednica Srbije - 5.800 glasova [0,1 odsto] i Socijademokratija - 4.500 [0,1 odsto].

Izvršni direktor CeSID-a je rekao da je teško procjeniti koje manjinske stranke su ušle u Skupštinu jer su još dve partije - Koalicija Albanaca Preševske doline i Mađarska sloga blizu cenzusa i postoji mogućnost da uđu u parlament.

Prema njegovim riječima, SRS je osvojila više glasova od DS u Vojvodini, u Beogradu i u centralnoj Srbiji.

SRS jedino na Kosovu nije odnijela veći broj glasova i tu je najviše glasova odnijela Koalicija DSS-NS, 19.000.

Najveći napredak prema njegovim rečima ostvarila je DS koja je na prošlim izborima osvojila 37, a sada ima 65 mandata.

DSS je pre tri godine imala 53 mandata, a sada ima 47, G17 plus je imao 34 i spao je na 19. SRS je 2003. godine imala 100.000 glasova više, ali jedan mandat manje.

Najčitanije