BiH

Cvijanović: Opozicija u kontinuitetu godinama gubi snagu

Cvijanović: Opozicija u kontinuitetu godinama gubi snagu
Foto: N.N. | Cvijanović: Opozicija u kontinuitetu godinama gubi snagu

BANJALUKA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da su interpelacije opozicije u Narodnoj skupštini o politikama u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema, te o upravljanju javnim preduzećima - klasično politikanstvo.

Cvijanovićeva smatra da opozicija ima pravo da traži bilo šta, pa tako i izglasavanje nepovjerenja Vladi.

"Opozicija u kontinuitetu godinama gubi snagu i smanjuje se broj ruku koje se podižu na njenoj strani. Nisu imali ni u svoje najjače vrijeme u parlamentu većinu za bilo kakvu stratešku stvar, a pogotovo da je imaju sada. To je sada predstava za javnost", rekla je Cvijanovićeva za ATV.

Cvijanovićeva kaže da nema ništa protiv da opozicija "igra tu svoju predstavu", a Vlada mora u narednom periodu da završi neke pametnije stvari.

Ona je istakla da opozicija nikoga ne može da ubijedi u kredibilnost onoga što govori.

"Oni su sjedili, vijećali i shvatili da šta god pokrenu u parlamentu nema efekta. Onda su dobro iščitali skupštinski Poslovnik o radu da nađu šta još mogu da urade. Dosjetili su se da su to interpelacije. Sada mi svi treba da pričamo o interpelacijama", kaže Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je priča o interpelacijama završena, jer su odgovorili na sve stvari koje su delegirane.

"Mislim da treba pričati o svakoj temi. Interpelacija je napravljena kao jedna u lepezi izmišljenih stvari kojom su pokušali da se bave naši opozicionari", smatra Cvijanovićeva.

Srpska na putu stabilnog rasta

Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Srpska na putu stabilnog rasta i oporavka, te da privreda može da plati obaveze koje ranije nije mogla.

"Naša privrednici znaju da smo u posljednjih pet godina sproveli niz sistemskih mjera - u dogovoru sa privrednicima smo uveli neoporezivi dio dohotka, formirali registar parafiskalnih nameta, donijeli Zakon o sistemu multilateralne kompenzacije i cesije, uveli nisku osnovicu za obračun poreza i doprinosa za tekstilnu industriju u kojoj je povećan broj radnika. Onda smo rekli da mora biti povećana najniža plata, što je dogovoreno, kao i plate u privredi", rekla je Cvijanovićeva za ATV.

Cvijanovićeva je naglasila da se već vidi bolji efekat za građane, ali da se mora ići dalje sa neki ciljanim mjerama i dodala da je u pripremi sistemski paket podrške porodici, pronatalitetnoj politici i povećanoj zaposlenosti, te da Akcioni plan za podršku zapošljavanju mora biti inoviran.

Ona je konstatovala da ljudi odlaze, ne samo iz Srpske, zbog viših plata u inostranstvu, te da zato i ovdje moraju biti povećane. "Građani odlaze u inostranstvo, ali se mnogi i vraćaju", kaže Cvijanovićeva.

Odgovarajući na pitanje o pozitivnim pokazateljima o radu Vlade i kritikama opozicije Cvijanovićeva je naglasila da Vlada Srpske prezentuje situaciju onakva kakva jeste i da to veoma često dolazi kao odgovor na stavove opozicije.

"Neka pogledaju brojeve i statistiku, uporede određene stvari, pa će vidjeti da nije onako kako kažu. Mislim da je trebalo da se više hvalimo i nezadovoljna sam što neke dobre stvari nismo predstavili javnosti", rekla je premijer Srpske.

Zaduženost Srpske bila veća za vrijeme vlasti stranaka koje su sada opozicija

Ona je podsjetila da je zaduženost Srpske bila veća za vrijeme vlasti stranaka koje su sada opozicija, nego što je trenutna.

Prema njenim riječima, oni su ostavili udio duga u bruto domaćem proizvodu od 54,6 odsto, dok je na kraju januara ove godine 40 odsto.

"Ako uporedimo ovaj udio, onda je sadašnja vlast apsolutno bolja", ocijenila je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da Republika Srpska puno više vraća, nego što se zadužuje i da ima kontinuiran rast prihoda, te da ni po čemu nije ugrožena kada je riječ o nivou zaduženosti.

"Za masu infrasturkturnih velikih projekata uzeli smo kredite, kao što to rade i razvijeniji od nas, dok se dio finansira iz budžeta. Pokazatelji demantuju navode opozicije i ovo za mene uopšte nije tema", kategorična je Cvijanovićeva.

Ne prijeti nam nikakav kolaps

Ona je napomenula da opozicija, kada govori o kreditu za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, propusti priliku da govori da Srpska svojim sredstvima gradi Bolnicu u Istočnom Sarajevu.

"Oni pokušavaju da kažu kako smo ugroženi, a ja im kažem da uopšte nismo ugroženi i da nam ne prijeti nikakav kolaps", poručila je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da opozicija godinama prognozira propast sistema, kako neće biti penzija, plata i kako ovdje ništa ne postoji, da je privreda umrla, što nije tačno.

"Privreda sada daje puno više zahvljaujući mjerama i intervencijama koje smo dogovorili sa poslovnom zajednicom, a prema radnicima nemamo dugovanja", objasnila je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da se redovno izmiruju obaveze prema poljoprivrednicima i da im je povećan agrarni budžet za 11 miliona, dok u Federaciji BiH (FBiH) poljoprivrednicima duguju 11,5 miliona KM za podsticaje u 2017. godini.

"Opozicija govori i da je rad javnih preduzeća bolji u Federaciji BiH /FBiH/, kako ima više poslovne inicijative, a nisu pošli od toga da u FBiH ima duplo više stanovnika. Kako onda možemo upoređivati broj novoosnovanih privrednih subjekata", upitala je Cvijanovićeva, te istakla da u Srpskoj postoji stabilnost za razliku od Federacije BiH (FBiH).

Cvijanovićeva je istakla i da nije tačno da Republika Srpska bilježi najlošije pokazatelje u regionu.

"Sada imamo stav Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke koja će na regionalnoj konferenciji saopštiti da Republika Srpska i FBiH definitivno u regionu bilježe najbolje rezultate, a što to opozicija neće da čuje baš me briga", rekla je Cvijanovićeva.

Od 2006. zabilježen najveći rast BDP-a u regiji

Ona je napomenula da je od 2006. godine zabilježen najveći rast BDP-a u regiji od 3,5 odsto, te da prošle godine nastavljeno sa tim pokazateljima.

"Imali smo rekordnu zaposlenost od 263.500 lica u koja nisu uračunati oni koji rade u institucijama BiH", navela je Cvijanovićeva dodajući da je za vrijeme vlasti sadašnje opozicije bilo zaposleno 40.000 lica manje.

Ona je rekla da su penzije u Srpskoj male, ali da ih Vlada povećava u kontinuitetu, te da će u ponedjeljak biti donesena odluka o povećanju za dva odsto, što će biti povećanje od 17,5 odsto, ističući da tu neće stati.

"Opredjeljenje Vlade je da u kontinuitetu povećavamo penzije. Za vrijeme vlasti PDP-a i Mladena Ivanića penzije su smanjivane i nisu isplaćivane po koeficijentu koji je stajao kao obavezan u rješenjima koja su data penzionerima. Ivanić je jedini premijer u istoriji Srpske koji je na taj način isplaćivao penzije. Čula sam lidera SDA da govori, kao i opozicija, o penzijama ovdje, a treba biti korekatan i reći da Srpska isplaćuje blizu sedam miliona KM mjesečno za penzionere koji su penzije zaradili u FBiH", podsjetila je Cvijanovićeva, te dodala da se pravo na penziju u Republici Srpskoj ostvaruje sa 15 godina radnog staža, a u FBiH sa 20 godina radnog staža.

Ona je napomenula da u Srpskoj postoji mjesečni i godišnji borački dodatak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije