BANJALUKA - Ako Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS stavi veto na rebalans budžeta RS, taj proces ne može biti završen ni do kraja septembra i to definitivno znači neispunjenje sporazuma sa MMF-om, upozorio je juče Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS.
"To bi značilo da nisu ispunjeni uslovi MMF-a i da bi dalji aranžman sa njima bio doveden u pitanje", kazao je Radojičić, podsjećajući da prva revizija MMF-a treba da bude urađena krajem avgusta kako bi se utvrdilo šta je urađeno na postavljenim uslovima.
On je rekao da aranžman sa MMF-om podrazumijeva da do kraja avgusta treba da budu usvojeni budžeti u parlamentima, te da je Narodna skupština RS usvojila rebalans budžeta na vrijeme.
''Mi smo sve uradili na vrijeme, tako da Vijeće naroda RS može da razmotri rebalans budžeta i da eventualno da svoje primjedbe. Međutim, definitivno prolongiranje roka nije realno", kazao je on.
On kaže da ukoliko Bošnjaci podignu veto, treba da se sastane Vijeće naroda RS, a vrijeme je godišnjih odmora, te da ni Ustavni sud RS ne radi, kao ni Zajednička komisija Vijeća naroda i parlamenta, što znači da bi se zakasnilo nekoliko mjeseci sa rebalansom.
On je podsjetio da po Ustavu RS Vijeće naroda RS ima sedam dana da se izjasni o aktima koje je usvojila Narodna skupština RS i da taj rok ističe danas.
"Mi smo prošle srijede uputili svoje akte što znači da sutra (danas) ističe rok za izjašnjenje u kome oni mogu da potegnu vitalni nacionalni interes, odnosno veto na bilo koji od akata", kazao je on i dodao da Klub Bošnjaka treba da se izjasni u predviđenom roku od sedam dana o svim dostavljenim aktima, inače će se tumačiti da oni nemaju primjedaba i da akti mogu biti objavljeni i stupiti na snagu.
Ekonomski analitičari smatraju da nije pravi trenutak za nadmudrivanja, jer ukoliko izostane aranžman sa MMF-om svi u BiH će snositi posljedice.
Dušan Jakšić, direktor Ekonomskog instituta RS, kaže da bi prekid aranžmana pogodio sve u BiH, ali da bi u najtežoj situaciji bila FBiH.
Što se tiče same RS, Jakšić ipak očekuje da takva odluka neće prouzrokovati velike posljedice i da će RS sigurno preživjeti i bez tih sredstava MMF-a.
"Punjenje budžeta će se nastaviti, s tim da će biti neki manjak", kaže Jakšić upozoravajući da bi, s druge strane, FBiH mogla "doživjeti katastrofu".
Prema njegovim riječima, Vlada RS može finansijskom disciplinom odgovoriti, čime bi se pokazao besmisao ovakve odluke.
Jakšić, međutim, smatra da ova odluka nije "proizvod pameti Kluba Bošnjaka", već da ima dublju pozadinu, te da ne treba isključiti mogućnost da se ovdje radi i o nekim razračunavanjima i unutar Federacije, jer će ta odluka stvoriti veće teškoće u FBiH nego u RS.
Kemal Čaušević, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kaže da u periodu kada postoji nedostatak finansijskih sredstava, odnosno problemi u punjenje budžeta, svako kašnjenje tranše znači probleme u finansiranju budžetskih korisnika.
On kaže da je teško sad procijeniti koliko bi to moglo biti intenzivno, ističući da bi izostajanje sredstava MMF-a ugrozilo sve u BiH.
Čaušević podsjeća da u FBiH postoji veći broj korisnika socijalne zaštite, tako da je s te strane njen budžet opterećeniji.
U tom kontekstu se može reći da bi kašnjenje uplate sredstava više pogodilo one dijelove BiH koji imaju više ovih korisnika", zaključio je Čaušević.
Radojičić: Rebalans ne treba politizovati
Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, kazao je da je smanjenje sredstava za izbjeglice posljedica ekonomske krize, što podrazumijeva kresanje pojedinih stavki, uključujući i ovu.
Radojičić smatra da to pitanje ne treba politizovati jer se izbjeglicama pomaže, osim budžetskih sredstava, i kroz programe.
On je podsjetio da postoji zaključak parlamenta da se kroz Razvojni program investira u infrastrukturne projekte u povratničkim i izbjegličkim naseljima i to pogotovo onima gdje su projekti započeti i gdje bi eventualno uskraćivanje sredstava iz budžeta moglo da znači prekid projekta.
Takođe, Radojičić je podsjetio da je ovaj rebalans bio prvi iznos budžeta koji je smanjivan, te da je svih ovih godina išao naviše i uvijek se moglo više davati, ali da su se sad, kao i u drugim sferama, morali smanjiti izdaci.
Danas sjednica Kluba Bošnjaka
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS danas će na sjednici obaviti konsultacije kako bi odlučio da li dalje nastavlja rad u Vijeću naroda i da li će se izjašnjavati o aktima koji su pristigli od Narodne skupštine RS, između ostalog i rebalansu budžeta, izjavio je juče šef Kluba Edin Ramić.
Ramić je naglasio da će konsultacije biti obavljene s ostalim predstavnicima Bošnjaka u RS, predsjednicima klubova u Narodnoj skupštini, potpredsjednikom parlamenta RS Šefketom Hafizovićem i potpredsjednikom RS Adilom Osmanovićem.