SARAJEVO - Domaći donatori i Vlada SAD donirat će oko 300.000 američkih dolara za deminiranje, koji su prikupljeni u prošlogodišnjem ciklusu projekta "Noć 1.000 večera".
Donatori su prikupili 147.585 dolara, a američka će vlada donirati identičan iznos.
"Problem mina je kompleksan i podrazumijeva angažiranje i saradnju donatora, svih razina vlasti u BiH, ali i nevladinog sektora. Žao nam je što BiH nije uspjela ostvariti krajnji cilj - uklanjanje svih mina do 2009. Taj rok je sada 2019. i mi se nadamo da će svi aktivno sudjelovati u postizanju ovog cilja", kazao je Čarls Ingliš, ambasador SAD u BiH.
Ambasador SAD u BiH uručio je u četvrtak direktoru BH MAC-a Dušanu Gavranu ček vrijedan 147.585 doalara, te na taj način i formalno zatvorio projekt "Noć 1.000 večera", koji je američka ambasada u BiH u saradnji s Američkom privrednom komorom provodila u proteklih sedam godina. Prikupljeni iznos za 2009. godinu, kao i svake prethodne, Vlada SAD uvećati će po principu "dolar za dolar".
U proteklih sedam godina u ovoj akciji u BiH je prikupljeno oko dva i pol miliona dolara, od čega je deminirano oko milion kvadratnih metara.
Potpredsjednik Američke gospodarske komore u BiH Haris Pinjo najavio je da ove godine kampanju "Noć 1.000 večera" zamjenjuje kampanja "Noć tisuće malih osmjeha", koju će Američka privredna komora raditi u suradnji s UNICEF-om.
"Kampanja je usmjerena na prikupljanje sredstava za otvaranje centara za rani rast i razvoj djece u BiH. Cilj nam je da, po završetku projekta, svaka od 145 općina u BiH ima po jedan ovakav centar", kazao je Pinjo dodajući da trenutno u BiH postoje dva ovakva centra: u Sarajevu i Bileći, te da su još dva su u pripremi.
Pinjo je pozvao donatore da se odazovu i ovoj kampanji te da učestvuju na "Noći tisuće malih osmjeha", koja će biti upriličena 15. maja u hotelu "Holiday Inn".