BiH

Desetoro uhapšenih zbog krijumčarenja ljudi

J. Šarac

TUZLA - Deset osoba je uhapšeno zbog organiziranog kriminala i krijumčarenja ljudi u akciji koju je Tužilaštvo BiH jučer vodilo na području Tuzle, Živinica, Kalesije, Sapne, Zvornika i Gornjeg Vakufa/Uskoplja.

Identiteti osumnjičenih nisu saopćeni, ali neslužbeno doznajemo da su među njima Muradif Hamzabegović, zvani Hamzabeg, iz naselja Husino, kod Tuzle, koji je i ranije osuđivan za ilegalno prebacivanje ljudi u EU, Nihad Mrakanović, zvani Mraka, te Slaviša Bošković, zvani Kićo.

Iz Tužilaštva BiH saopćeno je da su jučerašnji pretresi u više bh. gradova usmjereni protiv osoba osumnjičenih za organizirano krijumčarenje ilegalnih emigranata, građana Bosne i Hercegovine, u Francusku i Švicarsku.

Hapšenja su izvedena u druženoj akciji Federalne uprave policije, MUP-a Tuzlanskog kantona, MUP-a SBK i MUP-a RS.

 "Istraga Tužilaštva BiH u ovom predmetu odnosi se na osobe osumnjičene da su tokom 2009. i 2010. godine vršile organizirano krijumčarenje državljana BiH, najviše s područja Podrinja, prema Francuskoj i Švicarskoj, za što je emigrantima naplaćivan iznos od oko 1.500 eura", rečeno je u Tužilaštvu BiH.

Dosadašnjom istragom nije preciziran broj osoba koje su nelegalno prešle preko bh. granica ka Francuskoj i Švicarskoj. Za sada je izvjesno da se radi o više desetina osoba, a većina ih je već deportovana nazad u BiH.

Nakon saslušanja desetorice uhapšenih, državni tužilac koji vodi ovaj slučaj odlučit će o eventualnom zahtjevu za određivanje pritvora.

Hamzabegović je već ranije osuđivan za iste kriminalne aktivnosoti, kojima se bavio od početka 2000. godine i u roku od nekoliko godina prebacujući državljane BiH u Francusku zaradio oko 200.000 KM. On je za krijumčarenje ljudi pravosnažno osuđen na tri i po godine zatvora.

Jučerašnjom akcijom ponovo je aktueliziran slučaj poznatiji kao "Francuska veza", koji se odnosi na nelegalno iseljevanje Podrinjaca, uglavnom Bošnjaka, u Francusku, koji su tamo tražili politički azil. Bošnjaci u selima u okolini Zvornika potvrđuju da su iseljavanja nastavljena i posljednjih mjeseci, te da se za pola godine iz te opštine iselilo pedesetak osoba, uglavnom starosne dobi između 20 i 30 godina.

Najčitanije