BiH

Digitalni predajnik nastavlja s radom

Digitalni predajnik nastavlja s radom
Digitalni predajnik nastavlja s radom
Nataša Krsman

SARAJEVO - Radio-televizija Republike Srpske (RT RS) neće obustaviti testno emitovanje programa sa digitalnog predajnika za područje Banjaluke iako im je to naloženo iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).

Saopšteno je ovo juče iz Kabineta Dragana Davidovića, generalnog direktora RT RS.

U saopštenju je navedeno da će RT RS nastaviti sa daljim razvojem digitalne tehnologije u skladu s evropskim standardima i Strategijom prelaska s analogne na digitalnu zemaljsku radiodifizuju BiH.

RT RS je u subotu počela testno emitovanje putem digitalnog signala, a iz RAK-a su u ponedjeljak saopštili da nisu izdali saglasnost za ovo emitovanje i okarakterisali su ga kao nelegalno i suprotno DTT strategiji, koju je u junu usvojio Savjet ministara BiH.

U saopštenju iz Davidovićevog kabineta piše da RAK na ovaj način vrši pritisak na RT RS kao što su prilikom izgradnje RTV doma ove medijske kuće pritisak vršili SIPA i Tužilaštvo BiH.

Amela Odobašić, portparol RAK-a, kazala je juče da će tražiti da se RT RS ponovo izjasni o istom pitanju, a potom će donijeti konačnu odluku.

U saopštenju generalnog direktora RT RS istaknuto je da je RAK indolentan u procesu digitalizacije, a da ništa bolji odnos nemaju ni Savjet ministara i Ministarstvo transporta i komunikacija BiH iako su preuzeli obaveze da ovaj posao bude završen krajem 2011. godine.

Rudo Vidović, ministar transporta i komunikacija BiH, kaže da je u pripremi odluka o raspodjeli viška prihoda RAK-a od oko šest miliona KM, te da će Vijeće DTT forma nastaviti rad na digitalizaciji.

"Kada nešto ne ide dobro, krivo je Ministarstvo, ali nismo nadležni za javne emitere koji imaju svoje upravne odbore, menadžment i izvore prihoda od RTV takse koja je zakonska obveza. Javni emiteri mogu da idu svojim sredstvima u digitalizaciju. RT RS može svoja sredstva da ulaže u digitalne odašiljače ako su oni u skladu s važećim standardima. Naravno, nadležnosti RAK-a su poznate i neupitne. Ovih dana ispitaćemo tu cijelu situaciju", rekao je Vidović.

On smatra da bi u prvoj fazi digitalizacije trebalo da predajnici, koji pokrivaju velike gradove, budu prebačeni na digitalnu opremu jer bi time bio obuhvaćen najveći broj RTV pretplatnika, dok bi u drugoj fazi bila obuhvaćena transmisijska oprema emitera.

"Javni emiteri treba i svojim sredstvima da rade na digitalizaciji jer Ministarstvo bi trebalo da pomogne i korisnicima, a to su građani koji nemaju novca za nabavku skupih TV prijemnika. Predložiću da bude formiran fond za poticaje građanima koji treba da kupe adaptere jer su oni krajnji korisnici", istakao je Vidović.

Očekuje se da Vidović na narednoj sjednici Savjetu ministara dostavi prijedlog odluke o raspodjeli viška prihoda od RAK-a, ali i izvještaj ekspertske radne grupe koja je radila na planu digitalizacije.

Za dogovore menadžmenta BHRT sa hrvatskom firmom "HA Media" o digitalizaciji Vidović je kazao da o tome treba da brine Upravni odbor.

Najčitanije