BiH

Dodik: Cilj je prosperitet srpskog naroda s obje strane Drine

Dodik: Cilj je prosperitet srpskog naroda s obje strane Drine
Dodik: Cilj je prosperitet srpskog naroda s obje strane Drine
Srna

BEOGRAD - Predsjednik RS Milorad Dodik ocijenio je kao besmislenu ocjenu SDS-a da on podriva Vladu Srbije i Aleksandra Vučića.

On je naglasio da su odnosi legitimno izabranih organa RS sa Vladom Srbije bili i ostaće više nego korektni u cilju prosperiteta srpskog naroda sa obje strane Drine.

"To je još jedna besmislica kojom se već duže vrijeme služe određene političke opcije koje ne mogu na izborima da dobiju podršku koju priželjkuju njihovi finansijeri", rekao je Dodik i dodao da on izbore očekuje s nestrpljenjem i velikim optimizmom.

Dodik je izjavio za beogradsku štampu da on sigurno nije po volji političkim subjektima koji bi da prekrajaju Dejton bez srpskog naroda i oduzimaju mu ono što je mukotrpno stvarano, te poručio da će nastaviti da brani Srpsku.

"Njima mogu da obećam da im i dalje neću biti po volji, jer ću nastaviti da branim Srpsku i svakog njenog građanina", rekao je predsjednik Srpske i podsjetio da je nedavno dobio jednu od najvećih nagrada odlikovanje Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda.

Kada je riječ o hapšenju optuženog za šverc droge Darka Šarića, Dodik je ocijenio da ovaj čin podiže ugled Srbije u svijetu, a to, kako je rekao, za Srpsku može da ima samo pozitivnu konotaciju.

"Mi u Republici Srpskoj sproveli smo procese oduzimanja imovine sudskim putem od ljudi koji su bili u bliskim vezama sa Šarićem. Poznat je slučaj `Šećerane` iz Bijeljine, koja je sada u državnom vlasništvu i u toku je proces i program njenog ojačavanja", istakao je predsjednik Srpske.

Dodik nije želio da precizira da li su se službe Republike Srpske bavile tim slučajem, jer su, kako je pojasnio, neki procesi još u toku, ali je naglasio da je policija Republike Srpske aktivni učesnik u borbi protiv kriminala, ne samo u Republici Srpskoj nego u cijelom regionu.

Odgovarajući na pitanje o sudskom procesu koji se vodi protiv vlasnika "Delte" Miroslava Miškovića i njegovim investicijama u Srpskoj, Dodik je naglasio da je Mišković sa svojim poslovima prisutan u više zemalja i da je uvjeren da će sudski postupak dati odgovore na pitanja o legalnosti njegovih poslovnih operacija.

Dodik je istakao da nije iznenađen rezultatima izbora u Srbiji i da je uvjeren da će Aleksandar Vučić uspjeti efikasno da sprovede politike za koje je dobio podršku.

"Sva istraživanja i prognoze su ukazivali na ubjedljivu pobjedu SNS-a i Vučića i na kraju se to i obistinilo. Građani Srbije su plebiscitarno dali podršku politici koja se bazira na pravdi i reformama. Čestitao sam Vučiću na izbornom rezultatu i uvjeren sam da će politike za koje je dobio podršku uspjeti efikasno da sprovedu u život", rekao je Dodik.

Govoreći o saradnji sa državnim vrhom Srbije, konkretno sa predsjednikom Tomislavom Nikolićem, Dodik je naglasio da je za njega najbitnije da taj odnos bude konstruktivan i obostrano koristan.

"Sarađujem s predsjednikom Srbije, a to je čovek koji se neposredno bira i čiji je legitimitet nesporan. Nekada je to bio Boris Tadić, danas je to Tomislav Nikolić, a za mene i Republiku Srpsku najvažnije je da s državom, koju poslije Srpske najviše volimo, imamo konstruktivne odnose koji predstavljaju garant očuvanja srpske državnosti sa ove strane Drine, i to prvi put u istoriji", poručio je Dodik.

On je naglasio da je sa Tadićem svojevremeno odlazio na utakmice, a da je Nikoliću, Tadiću i njemu zajedničko što navijaju za "Partizan".

"Nažalost, u posljednje vrijeme imam malo vremena da ispratim sportske manifestacije, ali bih se radovao kad bih imao priliku da odgledam još neki košarkaški spektakl sa aktuelnim predsjednikom. Posljednji put smo predsjednik Nikolić i ja odgledali fudbalsku utakmicu reprezentacije Srbije", podsjetio je Dodik.

Osvrnuvši se na izborni debakl Demokratske stranke Srbije nakon čega je uslijedila ostavka njenog lidera Vojislava Koštunice, Dodik je rekao da je Koštunica, koji je mnogo učinio za Republiku Srpsku, ostavkom potvrdio da je "visokomoralan političar kakvi rijetko stanuju na Balkanu".

Najčitanije